Dünya

Yeraltı Dünyasına Keşif

Geçmiş çağlardan günümüze ışık tutan, yeraltı şehirleri her daim esrarengiz atmosferini koruyor. Gezdiğinizde, orada yaşamış olmanın nasıl bir his olduğunu düşünmeden kendinizi alamadığınız, bazen büyülendiğiniz, bazen bizlere korkutucu gelen bu şehirlerden en özellerine birlikte bir göz atalım.

 

1- Dixia Cheng, Çin

 

1970’li yıllarda Çin’in başkenti Pekin’de saldırılara karşı sığınak olarak kullanılan bu yeraltı şehri günümüze kadar dışarıdan herhangi bir saldırıya maruz kalmadı. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği bu şehir, sizlere farklı bir bakış açısı sağlayacaktır.

 

2- Derinkuyu, Kapadokya

 

 

Esrarengiz atmosferi ile, büyüleyici bir doğal güzelliğe sahip Kapadokya’da keşfedilmeye değer bir yeraltı şehri bulunmaktadır. 1960’lı yıllarda keşfedilen yerde, bir şehre ait her türlü ayrıntıyı keşfedeceksiniz. Belirli bir kısmı halka gösterilir durumda olan bu yeraltı şehrini Kapadokya geziniz esnasında mutlaka ziyaret edin.

 

3- Wieliczka Tuz Madeni, Polonya

 

Adımınızı attığınız anda gözlerinize inanamayacağınız, olağanüstü bir yeraltı şehrinde sıra. Wieliczka, Polonya’nın en büyük yeraltı şehri olarak bilinmektedir. Kuruluşu 13. yüzyıla dayanan bu şehir 2007 yılına kadar sofra tuzu imalat alanıdır. Geçmişte karanlık bir yerken şimdi, adeta bir sanat müzesi geziyormuş izlenimine kapılacaksınız.

 

4- Setenil de las Bodegas, İspanya

 

Dev bir kayanın altına inşa edilen bu şehir, bilinen yeraltı şehirleri algısından biraz daha farklı durumda. Kanyon boyunca evlerin yer aldığı bu alanda yaşam bütün hızı ile devam etmekte. Dev kayaların altındaki barlar ve restoranlarda keyifli vakit geçirebilir ve muazzam kayaların estetik duruşuna şahitlik edebilirsiniz.

 

5- Pilsen tarihi yeraltı tünelleri, Çek Cumhuriyeti

 

20 km uzunluğunda şehrin caddelerinin altına kurulan geçitler, 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Tarihte, bira varillerinin ve belirli yiyeceklerin muhafaza edildiği bir alan olarak kullanılmıştır. Bunun yanı sıra olası saldırılarda da kaçış yolları olarak da kullanılması için inşa edilmiştir.

 

Yeraltı zenginliklerini keşfetmeye hazırsanız, en cazip fiyatlı biletler için Biletkolik.com‘u ziyaret etmeyi unutmayın!

Son Görüntülenenler...

2018 Yılında En Çok Ziyaret Edilen 10 Şehir

Dünya’nın En Eğlenceli Yerleri

Bu Adalar Bildiğiniz gibi Değil!

Avrupa’nın Renkli Yeni Yıl Pazarları

Dünyanın En Yüksek 5 Dağı

Bir Cevap Yazın