Amsterdam İpuçları

Vizesiz Gidilecek En Yakın Ülkeler

Tatil planlaması yaparken en önemli ve vakit alan konulardan birisi vize işlemleridir. bazılarımız bütün bir yıl boyunca çalışıp iyi bir tatil geçirmeyi planlıyoruz ve bu planlamada bazen yurt dışı turlarından yana oluyor. Ancak yurt dışı turlar denildiğinde de o kadar çok fazla ülke aklımıza geliyor ki bunların arasından hangisini seçmeliyim ya da en iyisi en uygunu hangisi olacak bir türlü karar veremiyoruz. Bu makalemizde ise insanların zaman geçirmeden güzel bir tatil yapmalarına olanak sağlayacak olan vizesiz gidilebilecek olan en yakın ülkelerden bahsetmek istedik. Aşağıda bahsedeceğimiz ülkelere giderken vize işlemleriyle uğraşmanız ve gereksiz zaman harcamanız söz konusu olmuyor. Üstelik bazı ülkeler var ki her şeyin planlamasını yaptığınız ve bitirdiğiniz sırada vize vermemesinden dolayı hayalleriniz suya düşüyor işte bu belirteceğimiz ülkelerde bunları sorun etmiyorsunuz. Yalnızca TC. nüfus cüzdanınızın yanınızda olması ve pasaportunuz yeterli oluyor.

VİZESİZ GİDİLECEK ÜLKELER

Bosna-Hersek

 

Bosna bilindiği üzere yakın bir tarihte büyük acılar yaşadı. Dolayısıyla bu acılar şimdilerde geride bırakıldı ve artık Bosna’da dünyaya açılmayı tercih ediyor. Bosna Hersek bir Türk vatandaşı için hiçbir zaman rahatsızlık duymayacağı ve kendini yabancı hissetmeyeceği ülkelerin başında geliyor. Üstelik yemekleri bizimkine benzer olduğu içinde sıkıntı yaşamıyorsunuz. Bosnalı insanların sıcakkanlı olmaları ve Osmanlı izlerini halen sürdürüyor olmaları burayı seçmede belirgin bir rol oynuyor.

Bosna denildiğinde akla gelen ilk yer Mostar Köprüsü olmuştur. UNESCO dünya mirası listesinde bulunan köprü 16 YY’da Osmanlı tarafından inşa edilmiş. Neretva Nesi kıyısında Türklerin yaşadığı pek çok köyü de burada bulabiliriniz. Avrupa’da yerleşik Müslüman nüfusa bakarsanız Bosna’yı göstermek mümkün. Ülkeye girişte Türk vatandaşları için 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla vizesiz giriş mümkün.

Kosova

 

Kosova için ski Yugoslavya topraklarında yer alan en fakir ülke tanımlaması yapılabilir. Halen ekonomik koşullarını düzeltmeye çalışan ülkede gidebileceğiniz pek çok tarihi ala bulunuyor. Kosova için denize kıyısı olmayan ve bunun yanı sıra kışları bir hayli sert geçen ülke tanımlaması yapılmaktadır. Buraya gitmek isteyenler için en uygun zaman bahar aylarıdır. Kosova genelde balkan turu yapmak isteyenlerin listesinde olan bir yerdir. Ülkeye havayolunu kullanarak gitmek istediğinizde yalnızca başkenti kullanmak durumundasınız. Türk vatandaşları için 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla vizesiz giriş mümkün.

Sırbistan

 

Sırbistan 420 yıl boyunca Osmanlı toprağı olarak kalmıştı. Nehir kenarında kurulmuş olan şehrin en büyük özelliği ise güzel bir manzaraya sahip olmalarıdır. Son dönemde ülkemizden yurt dışı ziyaretlerine baktığımızda Sırbistan’ın bir hayli ilgi odağı olduğunu görebiliyoruz.

Gürcistan

 

 

Gürcistan için şunu söyleyebiliriz. Bir Türk vatandaşı ülkeye kimlikle girebildiği iki ülkeden bir tanei. Dolayısıyla buraya gitmek en basit seyahatler arasında gösteriliyor. Artvin Hopa ki Sırp sınır kapısından karayoluyla ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Gürcistan Batum Türklerin en çok ziyaret ettikleri şehir.

Son Görüntülenenler...

2019 Diyarbakır Gezi Rehberi

Amsterdam

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Türkiye’deki En Güzel Plajlar

Dünyanın En Meşhur Kulesi Eyfel Hakkında İlginç Bilgiler

Bir Cevap Yazın