Türkiye

Ver Elini Fethiye

Deniz, tarih ve aksiyon üçlüsünü bir arada yaşamak isteyenler varsa; hazırlayın bavulları Fethiye’yi keşfe çıkıyoruz.

 

Fethiye

Muğla’nın 13 gözbebeği ilçesinden birisi olan Fethiye, şehirdeki en geniş yüzölçümünün de sahibi. Denize kıyısı olan bu ilçe, yaz tatillerinin vazgeçilmez durağı haline gelmiş. Fakat Fethiye’yi yalnızca tatil beldesi olarak adlandırırsak, ona büyük bir haksızlık etmiş oluruz. Bu ilçe, yaz tatilinin tadını doyasıya çıkartabileceğiniz bir yer olduğu gibi, kültür tatili yapmanıza da olanak sağlıyor. Yol boyunca doğanın kusursuz güzelliğine tanıklık edeceğiniz bu serüvende Fethiye’de mutlaka gidilmesi gereken yerlere bir göz atalım.

 

Görülmesi Gereken Yerler:

Telmessos Amfi Tiyatro:

Erken Roma Dönemi’nden günümüze kalan yapılardan bir tanesidir. Türkiye’nin denize yakın en eski tiyatrosu olarak bilinir. 5.000 kişiyi bir araya getirebilme kapasitesine sahip bu amfi tiyatroyu ziyaret etmeden geçmeyin.

 

Amintas Kral Mezarları

Görkemli bir şeyler keşfetmek istiyorsanız; Fethiye tatilinizde Amintas Kral Mezarlarına mutlaka uğrayın. Dönemin izlerini taşıyan, şehir yamacına inşa edilmiş bu mezarlar, görenlerin ilgisini kendinde toplamayı başarıyor.

 

Kayaköy

İlk yerleşim yerleri, insanda hep değişik bir his uyandırır. İnsan bu yerlere bakıp, içinden “Acaba buralarda nasıl yaşamışlar, nasıl koşullarda yaşamlarını sürdürmüşler?” diye sormadan edemez. İşte Kayaköy’de sizlere bu soruları sordurtacak cinsten bir yer. MÖ 3000 yıllarına dayanan geçmişi ile ilk yerleşim yerlerinden olan Kayaköy, zamanında Rumlara ev sahipliği yapmış. 1900’lü yıllarda 30 bin kişinin yaşadığı öngörülen bu yerleşkede, İstiklal Savaşı sonrasında ki mübadele sonucu nüfus ciddi oranda azalmış. Şu anda, köyde hâlâ yaşayanlar var. Eski evlerin ise tamamı koruma altında.

 

Ölüdeniz

Fethiye adı geçince insanın aklına ilk düşen yer: Ölüdeniz. Adı biraz karamsar olsa da rengi ve berraklığı içimizi açmaya yetiyor. Mavinin ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz bu doğa harikasını görmeden, hatta bir kere bu eşsiz güzellikteki suya kendinizi atmadan sakın geri dönmeyin. Ölüdeniz’i koy koy gezmek isteyenler için her gün tekne turları yepyeni deniz tutkunlarını bekliyor.

 

Kelebekler Vadisi

Bir yer adını bu kadar güzel anlatır. Her sene Nisan-Mayıs aylarında, Kelebekler Vadisi’nde taşta, toprakta, ağaçta, çiçeklerde her yerde kelebeklerin doğa ile bütünleştiğini göreceksiniz. Kelebeklerin birbirinden canlı renkleri ve kanatları altında bir tatil yaşamak istiyor iseniz; çadırınızı hazırlayın. Çünkü burada yalnızca çadırda konaklamaya izin var. Doğanın tadı da en güzel öyle çıkmaz mı zaten?

Saklıkent

İnsanoğlundan saklı kalan pek de bir şey kalmadı. Saklıkent’te yalnızca adında gizliliğini koruyabilmekte. Suyun aşındırması sonucu meydana gelen bu kanyon, gelenlerin ilgisini bir hayli çekmekte. Uzunluğu yaklaşık 18 km olan bu kanyonda, doğanın oluşturduğu güzelliğe tanıklık edeceksiniz. Bu keşfe çıkmak isteyenlere, mutlaka yanlarına altı kaymayan plastik ayakkabı ve ıslanmasını hiç istemediği bir üst ve alt ile gelmelerini tavsiye ederiz. Suyun soğukluğuna da kendinizi hazırlayın.

 

Çalış Plajı

Çalış Plajı, hırçın denizi ile sörf severlerin uğramadan geçmediği bir yer. Plaj dışındaki bar ve restoranlarda plaj kadar ünlü. Bu plaj misafirlerine hem lezzetli yemekler yeme hem de lezzetli bir sohbet imkânı sunuyor.

Biraz Aksiyon Zamanı

Yamaç Paraşütü

Fethiye denince akıllara Babadağ’dan yapılan yamaç paraşütü geliyor. Adrenalin tutkunlarının uğrak yeri olan Babadağ’da, Fethiye’nin bütün güzelliklerini bir de gökyüzünden keşfe çıkabilirsiniz. Hayatınızın her döneminde anlatmaya değer bir maceranız olsun istiyorsanız, Babadağ’a bir uğrayın.

 

Doğal güzellikleri, temiz havası ve serin suları ile Fethiye misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Bu eşsiz güzellikleri hâlâ görmediyseniz ya da görüp, bu güzelliklere doyamadıysanız. Biletkolik.com’da en uygun fiyatlarla Fethiye biletleri sizleri bekliyor.

İyi tatiller dileriz…

Son Görüntülenenler...

2019 Malatya Gezi Rehberi

2019 Hatay Gezi Rehberi

2019 Samsun Gezi Rehberi

2019 Adana Gezi Rehberi

2019 Tokat Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın