Türkiye

Vazgeçilmez Rota: Kapadokya

Sonbahar rüzgarları yavaş yavaş esmeye başladığı günlerde seyahat rotalarında değişiklikler de ufak ufak başlar. Sonbaharda gezmesi en keyifli yerlerden bir tanesi kuşkusuz Kapadokya’dır. Serinleyen havaya karşı, peribacalarının büyüleyici atmosferine kapılmamak imkansız olsa gerek. Bizde Nevşehir’in güçlü çekiminden kurtulamadık ve bu hafta sizler için Kapadokya özel yazısını kaleme aldık.

 

 

Bir zamanlar Orta Anadolu’da bulunan kızgın mı kızgın volkanlar dayanamayıp bir gün patlamış ve etrafa kızgın ateşler püskürtmüş. Gel zaman git zaman volkanın ateşi dinmiş ve o etrafa saçtığı lavlar, şimdilerin doğa harikası peribacalarına dönüşmüş.

Doğanın biricik hediyesi peribacaları yıllar içerisinde bir çok medeniyete de kapılarını açmış, yerleşim Roma dönemine kadar uzanmıştır.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

 

1- Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme açık hava müzesinde, kayaların içerisine oyulan yerleşim yerlerine tanık olabilirsiniz. Bu alanda manastırlara, evlere, yemekhanelere, oturma alanlarına vb gibi geçmişte burada yaşamını sürdürmüş medeniyetlerin oluşturduğu alanları yakından görebilirsiniz.

Göreme açık hava müzesi 1985 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Göremeye geldiğinizde bu açık hava müzesini ziyaret etmeden dönmeyin.

 

2- Paşabağ

 

Kapadokya’da dev Peribacalarına tanıklık etmek istiyorsanız; istikamet Paşabağ. Keşişlerin dinlenme noktalarından birisi haline gelen Paşabağda ayrıca hediyelik eşyalar satan yerlerde bulunmakta. Hem tarihin tozlu sayfalarını aralarken, hem alışveriş yapmak hiç de fena fikir değil sanki.

 

3- Ihlara Vadisi

Keyifli olduğu kadar gezmesi zor bir yer olan Ihlara vadisini, dolaşmak için iki seçeneğiniz var. İsterseniz balonla vadiyi kuşbakışı seyredebilir, yada biraz zorlu olsada yürüyerek vadiyi dolaşabilirsiniz.

 

Kapadokya’da Balon

Kapadokya’nın doğa harikası oluşumları dışında, bu rotayı vazgeçilmez kılan bir diğer unsurda balonlar. Her sene yerli yabancı turistin büyük ilgi duyduğu balonlar sayesinde Kapadokya’yı kuşbakışı keşfedebilir, benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Yani hazır gitmişken, balonla etrafı seyre dalmanın keyfini çıkartın.

Güzel fotoğraflar, ve güzel anılar biriktireceğiniz Kapadokya tatili için biletler Biletkolik.com‘da…

Son Görüntülenenler...

2019 Malatya Gezi Rehberi

2019 Hatay Gezi Rehberi

2019 Samsun Gezi Rehberi

2019 Adana Gezi Rehberi

2019 Tokat Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın