Ukrayna

Ukrayna

Ukrayna

Doğu Avrupa’nın en geniş ülkelerinden biri olan Ukrayna; yasama, yürütme ve yargının ayrı olduğu yarı başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Başkenti Kiev olan ülke, tarihi ve kültürel yapılarının yanı sıra doğal güzellikleri ile de dikkat çekiyor. Ülkenin doğu ve kuzeydoğusunda Rusya, batısında Macaristan, Slovakya ve Polonya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, güneybatısında Romanya ve güneyinde ise Karadeniz ve Azak Denizi bulunuyor.

Sovyet Rusyası’nın dağıldığı 24 Ağustos 1991 yılında bağımsızlığını kazanan ülke, oblast adı verilen 26 idari bölgeden oluşuyor. Ilıman kara iklimine sahip olan Ukrayna’nın güney kısmında tropik iklim hüküm sürüyor.  Gezi için en uygun zaman Haziran ve Eylül ayları arasında kalan dönem oluyor. Kış turizminin yapıldığı Karpat Dağları, Slavskoe ve Dragovat da özelikle Ocak ve Şubat aylarında gezginlerin akınına uğruyor.

Ukrayna Kültürü

Zengin ve çeşitliliğe sahip sosyal yaşamı ile dikkati çeken Ukrayna muhteşem gece hayatı ile turistlerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Başkent Kiev neredeyse yılın her günü konser ve tiyatrolara ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en ünlü orkestralarını ağırlayan şehirde dev kütüphaneler ve yoğun oranda spor tesisleri bulunuyor.  Komünizmden kalma bir alışkanlıktan dolayı Ukrayna’da şehir içi metro, tramvay ve otobüs gibi toplu taşıma araçları ile ucuz ulaşım sağlanabiliyor. Zengin maden kömürü rezervlerine sahip olan ülkede başıca ihracatlar arasında hurda demiri, maden kömürü ve büyük çaplı borular yer alıyor. %87.3 gelişmişlik oranına sahip olan Ukrayna, son yıllarda teknoloji ve sanayileşme alanında büyük bir gelişme gösteriyor.

Ukrayna Mutfağı

Çeşitliliği ile ön plana çıkan Ukrayna mutfağı, Slav topluluklarında yapılan birçok yemeğin temelini oluşturuyor. Dünyanın en kaliteli buğdaylarının yetiştirildiği ülkenin en önemli yemeklerinin başında borç çorbası geliyor. Öğünlerinin vazgeçilmezi olan esmer ekmek muhteşem lezzeti ile damaklarda kalıcı bir tat bırakıyor. Bir diğer meşhur Ukrayna yemeği olan Varenky ise Türk mantısına benzerliği ile dikkat çekiyor. Bunların yanı sıra dünyaca meşhur bir yemek olan tavuk sarması benzeri Kiev usulü tavuk ve Smetena adı verilen kreması ülkenin ünlü lezzetleri arasında yer alıyor. Soğuğa dayanıklılığı ile bilinen şalgam, pancar ve patates ülkede en çok üretilen ve tüketilen sebzeler arasında bulunuyor. Değişik turşu ve reçelleri ile ilgi çeken ülkede zengin süt ürünlerine de rastlamak mümkün oluyor. Özellikle süt, yoğurt, kaşar, lor ve kefir Ukrayna’da en çok tüketilen süt ürünleri arasında yer alıyor.

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Birbirinden güzel şehirleriyle tarihi kucaklayan ülke, doğal güzellikleri ile de birçok turistin en beğendiği ülkeler arasında yer alıyor. Yemyeşil parkları ilginç mimarisi ile turistleri çeken Kiev’deki Özgürlük Meydanı’nı gezebilir ve meydanda yer alan tarihi Aziz Sofya Katedrali’ni keşfedebilirsin. 2. Dünya Savaşı’na ait tüm tarihi belgelere ve koleksiyonlara sahip olan 2. Dünya Savaşı Müzesi’ni ise mutlaka görmelisin. Potocki Sarayı, Brewery Müzesi, Dormition Katedrali ve mimar Zygmunt Gorogolevski tarafından tasarlanan Opera Binası ile ülkenin kültür başkenti olan Lviv ise mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Bir liman kenti olan Odessa’daki cıvıl cıvıl Deribasovskaya Caddesi’nde yürüyebilir ve kentin sembolü olan Potemkin Merdivenleri’ni sonuna kadar çıkarak Duke de Richelieu Anıtı’nı görebilirsin. Ukrayna’nın diğer şehirlerinde yer alan tarihi ve turistik merkezleri de ziyaret ederek tatilin tadını çıkarabilirsin.

Ukrayna’ya Nasıl Gidilir?

Yurtdışına gitmek isteyenler için uygun bir seçenek olan Ukrayna’yı vize ve pasaport olmaksızın ziyaret edebilirsin. Sadece kimlik kartınla gidebileceğin Ukrayna’ya Türkiye’den başta İstanbul olmak üzere İzmir ve Ankara’dan direkt uçuş yapılabiliyor. Kiev Havalimanı’nın yanı sıra, Odessa ve Lviv’de yer alan havalimanlarına THY, Pegasus, Atlas Jet gibi şirketler ile uçabilirsin. Ukrayna’ya ucuz uçak bileti için biletkolik.com u ziyaret edebilirsin.

Bir Cevap Yazın