Türkiye İpuçları

Türkiye’nin Tarih Rotaları

Türkiye doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bütün bölgeleri ile tam bir tarih ülkesidir. Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmanın getirdiği zengin kültür mirasları ile Türkiye, yerli ve yabancı turistler tarafından her zaman keşfedilmeye değer ülkeler listesinde. Her şehrinde, geçmişten izlere rastlayacağınız bu mirası bol ülkede, gelin en kıymetli tarih rotaları nerelermiş birlikte bir göz atalım.

 

1) Efes Antik Kenti (İzmir)

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini almış Efes Antik kenti, Ege’nin incisi İzmir’de yer alır. 9000 yıl süre ile Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerinde farklı yerleşimlere ev sahipliği yapmış, önemli bir kültür mirasımızdır.

 

2) Aspendos (Antalya)

Aspendos, Antalya’nın Belkıs Köyün’nde yer almaktadır. Kentin en bilinen tarihi yapısı amfi tiyatrosudur. Mimar Zeno tarafından yapılan tiyatronun, 20.000 kişilik olduğu tahmin ediliyor. Tiyatro, Aspendos şehrinin yerli tanrıları ile İmparator ailesine armağan edilmiştir.

 

3) Myra Antik Kenti (Antalya)

Bir Likya kenti olan Myra, Aziz Nikolaus Kilisesi ve kaya mezarlıkları ile ünlüdür. Aziz Nikolaus (Noel Baba) olarak da bilinmektedir.Hristiyanlar için önemli bir nokta olan Myra, her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen bir nokta.

 

4) Nemrut Dağı (Adıyaman)

1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini alan Nemrut Dağı, muhteşem manzarası ve görkemli heykelleri ile görenleri büyülüyor. Gün doğumu ve batımında bambaşka bir güzelliğe bürünen Nemrut Dağı mutlaka görülmesi gerekenler listemizde.

 

5) Sümela Manastırı (Trabzon)

Sümela Manastırı yani bir diğer adı ile “Meryem Ana Manastırı”, 375-395 yılları arasında Atina’dan gelen iki rahip tarafından kurulduğu düşünülmekte. Manastır, Sümela’yı kuş bakışı izleyebileceğiniz terasları sayesinde, ziyaretçilere tam anlamı ile görsel şölen sunuyor.

 

6) Ani Harabeleri (Kars)

Birçok devletin izini üzerinde taşıyan Ani Harabeleri, Bizanslılardan Osmanlılara kadar uzanan bir geçmişe sahip. Günümüzde harabe olarak adlandırılan bu tarihi mirasta geçmişten birçok iz bulacaksınız.

 

7) Hattuşaş (Çorum)

Geçmişte Hititlilere başkent olmuş Hattuşaş, 1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiştir. Birçok devlete tanıklık etmiş, kültür miraslarımızdandır.

 

8) Safranbolu (Karabük)

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan bir diğer tarihi yerimizde Safranbolu’dur. Safranbolu evleri olarak bilinen yapıları haricinde hamamları, çeşmeleri, hanları ve köprüleri ile de Osmanlı’nın mirasını en iyi yaşatan yerdir.

 

9) Kapadokya (Nevşehir)

1985 yılından itibaren UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Kapadokya son dönemlerde, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret rotası haline geldi. Balonları ile, ziyaretçilerine hem gökten, hem de yerden büyük bir görsel şölen sunan Kapadokya, büyüleyici bir atmosfere sahip.

 

10) İshak Paşa Sarayı (Ağrı)

Lale Devrinde inşa edilmiş bu görkemli saray, görenleri kendine hayran bırakıyor. Doğubeyazıt sınırları içerisinde yer alan sarayın haremlik, selamlığı, yüzlerce odası ve taç kapıları ile ihtişamını sergiliyor.

 

Sizin için Türkiye’nin tarih rotalarını şöyle bir sıraladık. İçlerinde hâlâ gidip görmedikleriniz var ise, hadi atla bir uçağa, Türkiye’nin tarihini keşfetmeye başla. En cazip fiyatlı uçak biletleri Biletkolik.com‘da!

Son Görüntülenenler...

2019 Malatya Gezi Rehberi

2019 Hatay Gezi Rehberi

2019 Samsun Gezi Rehberi

2019 Adana Gezi Rehberi

2019 Tokat Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın