Türkiye

Türkiye

Türkiye

Türkiye Cumhuriyeti’nin topraklarının neredeyse %90’ı Anadolu, geri kalanı ise Balkanlar’da yer alıyor. Üç tarafı denizlerle kaplı olan ülke Çanakkale ve İstanbul Boğazı ile birbirinden ayrılan iki yarımadadan oluşuyor. Ege, Akdeniz ve Karadeniz ile çevrili olan ülkede, bu denizleri  boğazlar yardımıyla birbirine bağlayan  Marmara Denizi  bulunuyor. Tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra muhteşem doğal güzellikler ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan ülke Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Marmara olmak üzere 7 ana bölgeden oluşuyor. Bölgeler arasında hem iklimsel hem de etnik yapı ve kültür açısından farklılıklar bulunuyor. Başkenti Ankara olan ülkenin önemli şehirleri arasında İzmir, İstanbul, Muğla, Adana, Gaziantep, Trabzon, Erzurum, Eskişehir, Diyarbakır, Bursa ve Mardin yer alıyor.

Türk Mutfağı

Dünya tarihinin en kozmopolit imparatorluğu olan Osmanlı’nın mutfağından izler taşıyan Türk Mutfağı, dünyanın en zengin mutfakları arasında yer alıyor. Arap, Ermeni ve Yunan mutfakları ile benzerlik gösteren Türk mutfağında, bölgelere göre yeme alışkanlıkları farklılaşıyor. Ülkenin doğu kesimlerinde et yemekleri ön plana çıkarken batı kesimlerinde zeytinyağlılar önem taşıyor. Karadeniz Bölgesi ise pilavından tatlısına her türlü yemeğinin yapıldığı hamsi balığı ile tanınıyor. Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesi de deniz ürünleri açısından oldukça zengin mutfağı ile biliniyor. Batı Anadolu ve Güney Doğu Anadolu’nun iç bölgelerinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yaygın olarak yapılıyor. Buna bağlı olarak bu bölgelerde yapılan yemeklerde koyun ve keçi eti kullanılıyor. Daha çok büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yapıldığı Doğu Anadolu’da ise dana eti yerel yemeklerde sıklıkla kullanılıyor. Bunun yanı sıra kanatlı av hayvanları, tavşan, keklik, bıldırcın, kaz ve ördek eti de Türk Mutfağı’nda yaygın olarak kullanılıyor. Ülkenin en meşhur tatlısı Gaziantep şehrine ait baklava, tüm dünya tarafından da tanınıyor. Sütlü tatlılar, meyvelerin haşlanması ile yapılan şerbet ve hoşaflar da Türk Mutfağı’nın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Türkiye’de Gezilecek Yerler

3 tarafı denizlerle çevrili olan ülke, tarihi ve kültürel güzelliklerinin yanı sıra muhteşem doğa manzaraları ile de gezginlerin en beğendiği ülkeler arasında yer alıyor. Volkanik kaya ve toprakları ile başka bir gezegendeymiş hissi yaratan Kapadokya’yı gezebilir, İstanbul’a giderek Ayasofya, Sultanahmet ve Süleymaniye Camisi’ni, Topkapı Sarayı’nı, Yerebatan Sarnıcı’nı ziyaret edebilirsin. İzmir’in Selçuk ilçesindeki 4 bin yıllık Efes Antik Kenti’ni, Yedi Uyurlar Mağarası’nı, Meryem Kilisesi’ni ziyaret edebilir, tarihi Rum köyü olan Şirince’nin meşhur kahvaltısının tadına bakabilirsin. Selçuklulardan kalma Doğubayazıt’taki İshak Paşa Sarayı’nı ziyaret edebilir, Aydın iline bağlı Tralles antik şehrinin kalıntılarını keşfe çıkabilirsin. Muhteşem denizi ve doğasıyla büyüleyen Olimpos’ta denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarabilir, Alanya Damlataş Mağarası’nı keşfedebilirsin. Artvin yaylalarında yeşilin ve temiz havanın keyfini çıkarabilir, şelaleleri ile ünlü Kazdağları’nda yürüyüşler yapabilirsin. Bembeyaz travertenlerle kaplı Pamukkale’nin muhteşem güzelliğini yakından görebilir, ülkenin dört bir yanındaki şifalı kaplıcaların keyfini çıkarabilirsin.

Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Dört mevsimin aynı anda yaşandığı ender ülkelerden biri olan Türkiye yılın her mevsimi ziyaret edilebiliyor. Kış mevsiminde Uludağ, Palandöken ve Erciyes gibi kayak merkezlerinde bembeyaz karın ve kış sporlarının keyfini çıkarabilir, bahar aylarında Karadeniz’in eşsiz doğasını turlayabilir ve yaz aylarında masmavi ve berrak denizin tadına varabilirsin. Batısında Yunanistan, doğusunda Ermenistan, Azerbaycan ve İran, Güneydoğusunda Irak ve Suriye, kuzeydoğusunda ise Gürcistan’ın yer aldığı Türkiye, etrafını çevreleyen 3 denizi ile dünyanın en güzel ülkeleri arasında yer alıyor. Türkiye’ye özellikle İstanbul üzerinden birçok ülkeden gelinebiliyor. Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı olmak üzere 2 havaalanına sahip olan İstanbul’a tüm dünya ülkelerinden uçuş yapılabiliyor. Ayrıca İzmir, Ankara, adana, Antalya, Van, Bodrum-Milas Havaalanları da dönemlik olarak direkt uçuşlara ev sahipliği yapıyor. En ucuz biletler için biletkolik.com u ziyaret edebilirsin.

Son Görüntülenenler...

2019 Malatya Gezi Rehberi

2019 Hatay Gezi Rehberi

2019 Samsun Gezi Rehberi

2019 Adana Gezi Rehberi

2019 Tokat Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın