Türkiye

Sonbaharda Türkiye’de Gezilecek 10 Yer

Sonbahar geldi çattı, havalar iyice soğumadan tatil planlarını hızlandırmanın da vakti geldi. Cennet ülkemizin toprakları sonbaharda daha bir başka güzelliğe bürünüyor. Bizde dökülen yaprakların peşinden gidiyoruz ve Türkiye’nin sonbaharda mutlaka gidilmesi gereken yerlerini sizler için sıralıyoruz.

 

1- Yedigöller, Bolu

Ülkemizin büyüleyici güzelliğe sahip Yedigöller Milli Parkı içerisinde yer alan, sonbaharda tam bir huzur bahçesi haline gelen bu alanda tam 7 tane göl bulunmaktadır: Büyük, Küçük, Serin, Derin, Sazlı, Nazlı ve İnce gölleri kafiyeli isimleri ve muhteşem manzarası ile tam bir sonbahar rotası.Park içerisinde yer alan yürüyüş parkurlarında temiz hava eşliğinde yürüyüşünüzü yapabilir, eğer kamp severseniz yine bu alanın çevresindeki kamp alanlarında doğa ile iç içe vakit geçirebilirsiniz.

 

2- Kapadokya, Nevşehir

 

Her sene yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez rotası: Kapadokya. Peribacalarının esrarengiz güzelliğine eşlik eden rengarenk balonlarla ziyaretçilerine tam bir görsel şölen yaşatıyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer almayı başarmış bu doğal güzelliği henüz görmediyseniz, çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

 

3- Karagöl, İzmir

 

Huzurun renklerini ayağınıza getiren Karagöl, hafta sonu bir yerlere kaçmak için en doğru adres. Doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler Karagöl çevresinde yer alan piknik alanlarında piknik yapabilir, uzun yürüyüşlerle kendinizi ve ciğerlerinizi ödüllendirebilirsiniz.

 

4- Çamlıhemşin, Rize

 

Yeşil ve huzur denince eline su dökülmeyecek memleket Rize’de Karadeniz’in yemyeşil doğası içerisinde kaybolmaya hazır olun. Çamlıhemşin’de manzaraya söylenecek tek bir söz bile yok. Buraya gittiğinizde Kaçkar Dağları veMilli Parkına mutlaka gidin, Palovit  yaylasına gidip, Palovit Şelalesi’nin gürül gürül akışına kulak verin, Fırtına Deresi üzerindeki Şenyuva Köprüsü’nü görün ve ciğerlerinize bol bol oksijen çekmeyi unutmayın!

 

5- Safranbolu, Karabük

 

Safranbolu denince o meşhur “Safranbolu Evleri”gözünüzde canlanıyor. Hakkınız var çünkü, burası geçmişin sırlarını  duvarlarında saklamakta olan, huzurlu bir rotalardan. Safranbolu her yıl yerli ve yabancı birçok turistin uğrak noktası. Geziniz sırasında: İncekaya Su Kemeri’ni görmeyi, Tokatlı Kanyonu boyunca yürüyüş yapmayı, Kristal Teras’tan etrafı seyretmeyi ihmal etmeyin.

 

6- Abant, Bolu

 

Dökülen yapraklar bizi şimdi de Abant’ın huzur dolu atmosferine getirdi. Abant’ta meşhur Abant gölü dışında görmeniz gereken güzellikler arasında, Akkaya Travertenleri, Güzeldere Şelalesi bulunmaktadır. Abant ziyaretiniz esnasında Abant Köy Pazarına gidebilir, Örmeci Yaylasında doğa ile iç içe bir gün geçirebilir, Sinekli Yaylası’nda bisikletinizin pedallarını huzura doğru çevirebilirsiniz.

 

7- Kaz Dağları, Balıkesir

 

Sıra tabiatın bir diğer güzelliğine geldi, Balıkesir’de bulunan Kaz Dağları sonbaharda gitmeniz ve mutlaka görmeniz gereken bir yer. Doğa ile iç içe bu tatilinizde, Tabiat Parkı’nı ziyaret edebilir, Kazdağı Milli Parkı içerisinde tabiatla kucaklaşabilir, Çamlıbel Köyü’nde ufak bir piknikle kendinizi şımarttıktan sonra Sütüven ve Hasan Boğuldu şelalelerini ziyarete gidebilirsiniz.

 

8- Nemrut, Adıyaman

 

Türkiye’de güneşi muhteşem bir atmosfer içerisinde batırmaya hazır mısınız? Nemrut, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde kendine yer bulmuş bir açık hava müzesidir. Nemrut Dağı’nın tepesinde yer alan Kral Antiochos adına yapılan anıt mezarını mutlaka görmelisiniz. Büyüleyici bir sonbahar tatili için Nemrut’tan daha iyisi olamaz.

 

9- Assos, Çanakkale

 

Tarihten vazgeçmeyenler, her gittikleri yerde geçmişin ayak izlerini takip edenler için sonbaharda keyifli bir kaçamak yapılacak en güzel yer Assos.  Tarihin kıymetli mirasları arasında gezindikten sonra, Athena Tapınağı’nda güneşi batırmayı unutmayın!

10- Uzungöl, Trabzon

 

Doğanın kollarına kendinizi atma vakti geldi, ilkbaharda ayrı, sonbaharda ayrı bir görsel şölen sunuyor Uzungöl.  Şelalelerin gürül gürül akışına kulak verip biraz huzurlu vakit geçirmek istiyorsanız, bu sonbahar sizin için en doğru adres Trabzon Uzungöl

 

Bu sonbahar görmediğin güzellikleri keşfetmek için zaman kaybetme. Seni bu sonbahar en avantajlı biletlerle buluşturacak yer Biletkolik.com, hadi hemen Biletkolik.com‘a gir ve bu sonbaharın keyfini sen çıkart!

Son Görüntülenenler...

2019 Malatya Gezi Rehberi

2019 Hatay Gezi Rehberi

2019 Samsun Gezi Rehberi

2019 Adana Gezi Rehberi

2019 Tokat Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın