Türkiye

Şimdi Pamukkale Zamanı

Pamukkale, 1988 yılında UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Miras Listesi’ne girmeyi başarmıştır. Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelen Pamukkale’de güzel çok keyifli vakit geçirebilirsiniz.  Pamukkale’de gezilecek yerlere hep birlikte göz atalım.

 

 Gezilecek Yerler

 

1- Pamukkale Travertenleri

Gördüğünüz anda içinizi yumuşatacak Pamukkale travertenlerinin şifalı sularında çıplak ayakla yürüyebilir, kendinizi bu eşsiz manzaranın büyüsüne kaptırabilirsiniz. UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan travertenlere müzekart ile giriş yapabilirsiniz. Dilerseniz, çevrede yer alan traverten havuzlarında da keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

2- Hierapolis Antik Kenti

M.Ö 2. yüzyılda Bergama Kralı 2. Eumenes tarafından yaptırılan antik kent aynı zamanda ‘Kutsal Kent2 olarak da anılmaktadır. UNESCO Dünya Miraslar Listesi’nde yer alan kenti ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeniz gereken yapıların başında: Kuzey Bizans Kapısı, Güney Bizans Kapısı, Agora, Frontinus Caddesi, Cehennem Kapısı, Apollon Kutsal Alanı ve su kanalları bulunmaktadır.

 

3- Laodikya Antik Kenti

Anadolu’nun bilinen en büyük stadyumu, kiliseleri ve tiyatrolarına ev sahipliği yapan, Laodikya Antik Kenti’nin geçmişi, M.Ö 260’lı yıllara dayanmaktadır. Romalıların kentin yapımına büyük bir özen göstermesinden ötürü, kentte kattıkları bütün tarihi yapılar dikkat çekicidir. M.S 60. yüzyılda meydana gelen deprem sonucu, kent büyük hasar görmüş, ve günümüze yalnız bir kaç büyük önem taşıyan yapıları ulaşabilmiştir.

 

4- Kleopatra Havuzu

 

Yaz veya kış aylarında birçok yerli ve yabancı turistin şifa bulmak için geldiği antik havuz, Hierapolis Antik Kenti içerisinde  bulunmaktadır. Adını, güzellik kraliçesi Kleopatra’nın bu havuzda yüzmeye gelmesinden almıştır. Bir efsaneye göre, M.S 7. yüzyılda bu bölgede meydana gelen bir deprem sonrasında oluşan çukurun su dolması ile havuz, bugün ki halini almıştır.

 

5-Apollon Lairbenos Tapınağı

 

Apollon Tapınağı bilinen en eski din merkezi olarak bilinmektedir. Denizli’nin Çal ilçesinde yer alan tapınağın geçmişi Helenistik Dönemlere dayanmaktadır. Mermer giriş basamakları ile ünlü olan tapınağın uzunluğu 70 metre civarındadır. Denizli’ye gittiğinizde Apollon Tapınağı’na uğramayı unutmayın!

 

6- St. Philippe Martyrion Kilisesi:

 

M. S 4. veya 5. yüzyılda yapıldığı düşünülen tapınak, Pamukkale’de bulunan en eski yapılardan birisi olarak bilinmektedir. Hristiyanlığı dünyaya yaymak adına yola çıkan St. Philippe’nin bu bölgede vefat etmesi sonucu, onun anısına inşa edilmiştir.

 

7- Yeşildere Şelalesi

Çal ilçesinin Sakızlar Köyü’nde yer alan şelale, görenlere eşsiz bir doğal güzellik sunuyor. Mavi ve yeşilin muhteşem birleşiminden oluşan şelale, yaklaşık 30 metre yükseklikten dökülmektedir. Şelalenin güzelliği ve huzurundan arta kalan zamanlarda, çevrede bulunan restoran ve kafelerde de dinlenebilirsiniz.

 

Bu eşsiz şehri keşfetmek için en cazip fiyatlı biletler Biletkolik.com‘da!

 

 

Son Görüntülenenler...

2019 Malatya Gezi Rehberi

2019 Hatay Gezi Rehberi

2019 Samsun Gezi Rehberi

2019 Adana Gezi Rehberi

2019 Tokat Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın