Amsterdam İpuçları

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa için peygamberler şehri demek yerinde olacaktır. Üstelik adeta bir açık hava müzesi görünümünde olan Anadolu kenti Mezopotamya’nın da beşiği olarak bilinmektedir. Şanlıurfa mirası değerleri bakımından ve arkeolojik önemi bakımından da gezilmesi gereken yerler sırasında ilk sırada geliyor. Şanlıurfa Suriye ile sınırı bulunan şehirlerimiz arasında bu nedenle de bu coğrafya da büyük bir kültür turizmine de ev sahipliği yapıyor. Şanlıurfa’yı ayrı yapan şey şehrin neredeyse her yerinde kazı yapılabiliyor bu nedenle de kazı yapılan en çok il arasında gösteriliyor. Şanlıurfa kent merkezinin de sit alanı olarak ilan edilmiş olan tek şehirdir.

Peki, Şanlıurfa’ya ilk kez geldiğiniz de nereleri gezmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Şanlıurfa-Balıklıgöl

Balıklıgöl İbrahim peygamberin ateşe atıldığı yer olarak bilinir ve şehrin simgesi niteliğindedir. Gölün kutsal olarak kabul edilmesinden dolayı içindeki balıkları ve gölün çevresini görmek isteyen ziyaretçilerin sayısı oldukça fazladır. Şanlıurfa’ya geldiğinizde mutlaka burayı ziyaret etmeniz gerekir.

Şanlıurfa-Göbeklitepe

Göbeklitepe şehir merkezine 20 kilometre mesafede yer alıyor. Burası arkeologlar için çok önemli ve en değerli mabet olarak bilinen Göbeklitepe Höyüğü bulunuyor. Bölgedeki dikili taşlarda çok önemli üzerlerinde kabartmalı hayvan figürleri var. Ve cilalı taş devrinden kalma olduğu belirlenmiş durumda.

Şanlıurfa-Harran

Harran Şanlıurfa’ya ticari bir kol olarak kurulmuş ve şehrin en çok turist çeken bölgelerinden bir tanesi külah şeklinde yapılmış olan kubbeler ve evlerin kerpiç yapılardan ibaret olması nedeniyle muazzam bir görünüşe neden oluyor.

Şanlıurfa Kalesi

Kalenin M.Ö 10,000 yıllarında kurulmuş olduğunu biliyoruz. Kalenin yanında ise o bölgeden çıkarılanların sergilenmiş olduğu bir müze bulunuyor. Kalenin üzerinde iki taş var ve bu iki taş sütunun İbrahim Peygamber’in ateşe atılma anını canlandırdığı rivayet ediliyor. Urfa kalesinin üç tarafı kayadan oyma bir heykel ile çevrilmiş olduğu biliniyor.

Şanlıurfa-Halfeti

Halfeti şehir merkezine 112 Kilometre mesafede yer alıyor ve burası için saklı cennet tanımlaması yapılıyor. Halfeti Birecik barajının altında kalması sonucunda oluşmuş. Halfeti’de aynı zamanda siyahi gül yetiştiriciliği yapılıyor.

Eski Şehir Merkezi

Adından da anlayacağınız gibi burası Şanlıurfa’nın eski şehir merkezi ve kendine has olan bir tarzı var. Merkez Orta Doğu Kültürü ile birlikte Anadolu kültürünü barındırıyor. Geleneksel bir mimariye sahip sokaklarında hareketlilik kentin eski evlerinden kaynaklanıyor.

Sipahi Pazarı

Sipahi pazarı şimdilerde halıcıların ve kilimcilerin mekanı olarak biliniyor. Pazar dar bir han şeklinde ve toplamda 30’ a yakın taş dükkan bulunuyor. Hanın bir özelliği kışın sıcak yazın soğuk olması. Bunun nedeni ise yapımında Nahit taşının kullanılmış olması taşın özelliğine bağlı olarak bu durumun yaşanması söz konusu oluyor.

Şanlıurfa-Bedesten ve Millet Hanı

Burada yaşayan insanların büyük bir bölümü kıyafet alışverişlerini buradan gerçekleştiriyor. Sizde gezmek için geldiğiniz de sevdiklerinize ve yakınlarınıza alacağınız hediyelikler için bu hanı tercih edebilirsiniz. Bedesten ve millet hanının yapılmasının amacı şehre gelen kervanların şehrin içerisine girmeden önce dinlenmeleriydi.

Son Görüntülenenler...

2019 Diyarbakır Gezi Rehberi

Amsterdam

Vizesiz Gidilecek En Yakın Ülkeler

Türkiye’deki En Güzel Plajlar

Dünyanın En Meşhur Kulesi Eyfel Hakkında İlginç Bilgiler

Bir Cevap Yazın