Amsterdam

Samsun’da Gidilecek Yerler

Samsun için Karadeniz’in en gelişmiş şehirlerinden bir tanesi diyebiliriz. Şehrin denizle buluşmuş olması buranın daha yeşil bir görüntü kazanmasını saplamış. Şehrin tarihine baktığımızda M.Ö. 750’lili yıllara kadar gidiyor o dönemde şehrin ismi Amisos’muş. Samsun’un bir başka özelliği ise 19 Mayıs 1919 tarihinde milli mücadelenin başlangıç noktası olması.

Samsun Gezilecek Yerler

Bandırma Vapuru

Milli mücadeleden bahsetmişken Bandırma vapurundan bahsetmeden geçilemez. Bandırma vapuru Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’ a ayak bastığı anı simgeleyecek şekilde aslına uygun olarak yapılmıştır. İçerisinde Atatürk’e dair pek çok belge ve şahsi eşya bulunuyor bu nedenle de vapur tarihini anlamak isteyenlerin gezmesi gereken bir konumda.

Atatürk Parkı

Samsun denildiğinde akla gelen noktalardan biri de Atatürk parkı. Parkın içerisinde bulunan Onur anıtı ise milli mücadele anısına inşa edilmiş. Anıtın özelliği dünyanın en büyük ikinci heykeli olması. Heykel için Samsun’un simgesi de diyebiliriz.

Kuş Cenneti

Bafra’da bulunan kuş cennetini kitaplardan da duymuşsunuzdur. Alanın büyüklüğü 56 bin hektar. Burası Türkiye’nin en büyük deltalarından birisi olarak biliniyor. Kuş cennetinde birbirinden farklı kuş türleri bulunuyor. İçerisinde nesli tükenmeye yakın bir çok kuş türü koruma altına alınmış. Hatta kuş cennetini gezerken yabani atları da görebilirsiniz.

Amazon Köyü

Amazon savaşçısı kadınları duymuşsunuzdur. Bu bölgede savaşçı kadınların balmumundan heykelleri ve o dönemki yaşamları canlandırılmış. Amazon kadınlarının savaşçı kimlikleri köyü ziyaret ettiğinizde görebilir ve onların yaşamlarını da inceleyebilirsiniz. Köyün içerisinde bulunan heykeller ise devasa büyüklükte.

Kakanca Tümülüsleri

Samsun’u en güzel Amisos tepesinden seyredebilirsiniz. Burası şehrin ilk yerleşim yeri olarak bilinir. Tepenin üzerinde mezarlar bulunuyor ve bu mezarlıklarda insanların ziyaretine açılmış durumda. Arkeolojik kazılar sonucunda çıkan eserler ise Etnografya müzesinde sergileniyor.

Kent Müzesi

Kent müzesi samsun’ a gelen ziyaretçilere şehrin geçmiş kimliği hakkında bilgi veriyor. Bir anlamda tarihe ışık tutuyor da diyebiliriz.

Sürmeli Köyü

Sürmeli köyü için karadeniz’in en organik köylerinden bir tanesi. Bafraya 13 kilometre bir mesafede yer alıyor. Köyün içerisinde ekolojik bir Pazar bulunuyor. Köylüler üretmiş oldukları ürünlerini köydeki bu ekolojik pazarda satışa sunuyor. Samsun’un meşhur yemeklerini ve otlarını tanımak istiyorsanız burası sizin için ideal olabilecektir.

Şahinkaya Kanyonu

Türkiye kanyonlar noktasında oldukça zengin bugün birçok şehirde birbirinden güzel kanyonları görebilmek mümkün. Samsunda bulunan Vezirköprü Şahinkaya kanyonu ise heybetli duruşunu sergiliyor. Kanyon içerisinde doğa sporları yapılıyor. Burası için aynı zamanda uluslararası bir turizm bölgesi diyebiliriz.

 Ayvacık

Ayvacık etkileyici bir doğaya sahip. Şehrin yoğunluğu ve stresinden uzaklaşmak istiyorsanız Ayvacık tercih edebileceğiniz yerler arasında geliyor. Burası aslında turizm noktasında değerlendirilmemiş olması ülkemiz içinde büyük bir kayıp. Ayvacık henüz bakir bir bölge ve saklı bir cennet. Ayvacıkta bir çok doğa sporları yapılabilir. Özellikle gezginlerin uğrak yeri olabilecek özelliği taşıyor.

Tekkeköy

Tekkeköy mağaraları yalnız karadeniz değil aynı zamanda Anadolu’ da en eski yerleşim merkezlerinden birisi olarak tanımlanabilir. Tekkeköy ilçesinde arkeolojik site alanları bulunuyor ve içinde de mağaralar yer alıyor.

Son Görüntülenenler...

2019 Diyarbakır Gezi Rehberi

Amsterdam

Vizesiz Gidilecek En Yakın Ülkeler

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Türkiye’deki En Güzel Plajlar

Bir Cevap Yazın