Türkiye İpuçları

Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Ege Köyü

Ege’nin popüler yerlerinden sıyrılıp, biraz köy kasaba dolaşmaya ne dersiniz? Güzellikleri biraz daha derinliklerde keşfetmek için bu hafta sizinle Ege’nin birbirinden güzel köylerini araştıracağız. Bazılarının adını duymuş, gitmiş görmüş, bazıları ile yeni tanışacaksınız. O zaman 1 numara ile yazıya başlıyoruz.

 

1) Çamlıbel Köyü (Edremit/Balıkesir)

Image result for ege çamlıbel köyü

 

Balıkesir merkeze 109 km, Edremit’e 17 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sırtını Kaz Dağları’nın yeşiline dayamış bu köyde, alabildiğine oksijene, huzura ve yeşilliğe kavuşacaksınız. Otantik butik otelleri, cafeleri ile içinizi ısıtacak bir köy olan Çamlıbel’de, ayrıca kamp severler içinde ideal alanlar bulunmakta.

 

2) Şirince (Selçuk/İzmir)

Adını Maya Takvimi’nin bitimi ile efsaneleştiren Şirince Köyü, Ege’de kendinizi bir masal kahramanı gibi hissedebileceğiniz bir köy.  İsmini yaşatan bu köyde her sokakta yöre halkının el emeği işçiliklerini sergiledikleri rengarenk tezgahlara uğramayı ihmal etmeyin.

 

3) Adatepe Köyü (Çanakkale)

Taş evlerin güzel manzarasına eşlik eden arnavut kaldırımları ile Adatepe Köyü, sizi sıcacık atmosferi ile karşılayacak. Biraz huzur ve oksijen diyorsanız, Adatepe sokaklarında kaybolmanın vakti gelmiş demektir.

 

4) Kavacık Köyü (Karabağlar/İzmir)

İzmir’de Üzüm Festivalleri ile adını duyurmuş Kavacık Köyü, sizi sıcak kanlı halkı ile karşılamaya hazır. Köyü keşfe çıkarken, yan tezgahtan bir salkım üzüm almayı unutmayınız!

 

5) Birgi (Ödemiş/İzmir)

İzmir’e 110 km, Ödemiş ilçesine ise 9 km uzaklıktaki bu tatlı köyün size anlatacağı tarihi anıları var. Birgi, doğası ve sıcak atmosferi haricinde tarihi öneme de sahiptir. Frigler, Persler, Bizanslılar ve Romalıların tarihine tanıklık etmiş bu köy, belli bir dönemde başkent olarak seçilmiştir. Diğer köylerden farklı olarak Birgi’de geçmişe ait bir atmosfer de yakalayacaksınız.

 

6) Sığacık (Seferihisar/İzmir)

İzmir Seferihisar’ın en çok ziyaret edilen, denizin mavisi üstünde köyü Sığacık; tarihi kalesi, yerel pazarları, el emeği ürünleri ile güzel mi güzel bir Ege köyü. Eskiden bir balıkçı köyü olan Sığacık, son dönemlerde şehirli halkın kendilerine huzurlu kaçış noktaları araması ile turizmle tanışmış. Hafta sonları yoğun ilgi gören bu köyü siz de keşif listenize ekleyebilirsiniz.

 

7) Bademli Köyü (Dikili/İzmir)

Birazda deniz keyfi yapmak hiç de fena olmaz diyorsanız, sizi Ege’nin bir diğer göz bebeği köyü Bademli ile tanıştırmak isteriz. Tertemiz denizi, güzel plajları ile Bademli gelen misafirlerine keyifli vakit geçirmeleri için bütün özeni gösteriyor.

 

8) Mordoğan (Karaburun/İzmir)

İsmini, güneşin doğuşu sırasında dağlardaki sümbüllerin rengine bürünen gökyüzünden alır. Eşsiz doğa manzarasına sahip Mordoğan’da keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

Ege’nin nice güzel köyü içerisinden çok zorlanarak yalnızca 8 tanesini seçtik. Hepsi birbirinden güzel bu köyleri mutlaka keşfedin. Doğa ile iç içe samimi bir tatilin hayalini kuranlar için, bu köylerde aradığınız huzuru kesinlikle bulacaksınız.

İyi tatiller dileriz…

Son Görüntülenenler...

2019 Malatya Gezi Rehberi

2019 Hatay Gezi Rehberi

2019 Samsun Gezi Rehberi

2019 Adana Gezi Rehberi

2019 Tokat Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın