Londra

Londra

Londra

İngiltere’nin başkenti Londra, köklü tarihi geçmişi ile önemli dünya şehirleri arasında yer alıyor. Yüzyıllar boyu farklı kültürlere ev sahipliği yapan şehir, dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Hala monarşinin devam ettiği ülkenin başkentinde bulunan Kraliçe II. Elizabeth Buckingham Sarayı’nda ikamet ediyor ve sarayın belli bölümleri turistler tarafından ziyaret edilebiliyor. Üzerinde güneş batmayan ülke olarak tanınan Britanya İmparatorluğu’na da başkentlik yapan Londra müzikten sanata, finanstan sanayiye birçok alanda popülerliğini koruyor. Kırmızı renkli telefon kulübeleri ve otobüsleri ile rengârenk olan kent, sağdan akan trafiği ve şehri dört bir yandan saran gelişmiş metro hatlarıyla ulaşım sorununu ortadan kaldırıyor.

Londra Kültürü

Londra denince akla ilk gelen şey ise bitmek tükenmek bilmeyen ve ne zaman yağacağı belli olmayan yağmur oluyor. Bir diğer İngiliz geleneği ise şehrin sahip olduğu birbirinden güzel pub’larında gerçekleşiyor. Genellikle bira servisinin yapıldığı pub’larda, birbirinden lezzetli İngiliz ve ithal biralar, iş çıkışı buluşan İngilizlere sunuluyor. 8 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan şehir sahip olduğu renkli gece hayatı ile de adından söz ettiriyor. Dünyanın önde gelen modacılarına ev sahipliği yapan şehir aynı zamanda alışveriş merkezleri ile de ün kazanıyor. Şehre gelen yabancı turistler özellikle Camden Town’da yer alan mağaza ve dükkânlardan dilediğini satın alabiliyor.

Londra Mutfağı

Geleneksel İngiliz Mutfağı’nın yanı sıra Londra’da İtalyan, Hint, Çin, Meksika ve Amerikan mutfaklarına ait lezzetler de bulunuyor. Geleneksel İngiliz yemeklerinde ana malzemeler patates, haşlanmış sebze ve fırınlanmış et oluyor. Şehrin hemen hemen tüm restoranlarında ise Fish and Chips olarak bilinen balık ve patates kızartması yer alıyor. Geleneksel İngiliz tatlısı olan Yorkshire Pudingi ise İngilizler tarafından yemeğin yanında tüketiliyor. Etli ve etsiz olarak yapılan börekler ise genel olarak bar menülerinde atıştırmalık olarak bulunuyor. Gelelim Meşhur İngiliz Kahvaltısı’na; domuz eti, sosis, kızarmış yumurta, domates, kızarmış tost ekmeği, tereyağı, kuru fasulye ve mantar bu kahvaltıda yer alabiliyor. Hatta bazı geleneksel İngiliz kahvaltılarında lapa ve füme ringa balığı da tüketilebiliyor.  Geleneksel İngiliz 5 çayı ise sütlü çay ve yanında atıştırmalık çikolata, kek ve marmelatlar ile birlikte servis ediliyor.

Londra’da Gezilecek Yerler

Alışveriş ve sosyal yaşamın canlı olduğu Londra’da hem gece hem de gündüz hareketli bir yaşam seni bekliyor. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar açık kafe ve restoranları, cadde ve meydanları ile ışıl ışıl bir kent olan Londra gezilecek yerler bakımından da oldukça zengin seçenekler içeriyor. Londra’da gezilecek yerlerin başını Parlamento Binası yani Westminster Sarayı çekiyor. 1512 yılında yapılan gotik tarza sahip sarayın hemen yanında bulunan Big Ben saat kulesi, içinde yer alan 14 tonluk çanı ile turistlerin ilgi odağı oluyor. İngiliz Kraliyet ailesinin resmi konutu olan Buckhingham Sarayı ise görkemli mimarisi ile dikkat çekiyor. Londra gezinde 135 metre yüksekliğe sahip London Eye dönme dolabına binebilir, Tower of London kalesini ziyaret edebilirsin. Dünyanın en eski müzesi Britsh Museum’u, St Paul Katedralini, Tower Bridge’i, Madame Tussauds Müzesi’ni, doğa Tarihi Müzesi’ni ve Bilim Müzesi’ni gezebilirsin. Ayrıca Londra’nın en hareketli bölgelerini oluşturan Oxford Street, Piccadilly Circus ve Traflagar Meydanı’nda yürüyüşler yapabilir, Londra’nın tarihi ve turistik yerlerini yürüyerek keşfedebilirsin.

Londra’ya Nasıl Gidilir?

Kente Türkiye’nin birçok şehrinden çift yönlü uçuşlar bulunuyor. Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Adana, Antalya ve Gaziantep gibi şehirlerden de özellikle yaz aylarında seferler düzenleniyor. Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Pegasus, Atlas Jet gibi firmalar Londra’ya uçuş yapan şirketler arasında yer alıyor. İrili ufaklı birçok havaalanı bulunan şehirde Heathrow Airport, Luton Airport, Stansted Airport ve Gatwick Airport havaalanları en sık tercih edilenler oluyor. Şehrin en büyük havaalanı olan Heathrow’un en son durağında Piccadilly Line bulunuyor. Şehir merkezinden havalimanına metro, otobüs ve özel taksilerle ulaşılabiliyor.

Londra’ya en ucuz uçak bileti için biletkolik.com’u ziyaret edebilir ve en uygun bileti satın alarak şehrin tarihi atmosferini görebilirsin.

Bir Cevap Yazın