Kiev

Kiev

Kiev

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev, Doğu Avrupa’nın en gelişmiş şehirleri arasında yer alıyor. Goethe’nin parkın içindeki şehir olarak tanımladığı kent, iki büyük parkı ve bir botanik bahçesiyle ziyaretçilerini yeşile doyuruyor. Kiev’in kışları sert ve soğuk geçiyor. Bu nedenle ilkbahar ve yaz ayları ziyaret etmek için en güzel zaman olarak kabul ediliyor.

Dinyeper Irmağı kıyısına kurulan Kiev, zengin tarihi dokusu ile ön plana çıkıyor. Barok dönemi eserlerinden post-modern yapılara kadar farklı dönemlerin eserleri ile mimari yapısı şekilleniyor. Kiev sokakları, geçirdiği devrimlerin izlerini de taşıyor. Kazak ve Rus işgallerinden çıkmayı başaran şehir; Bolşevik Devrimi, Kapitalist Devrim ve Turuncu Devrim’in şekillendirdiği caddeleri ile farklı yönlerini ziyaretçilerine sergiliyor.

Kiev pek çok gezi rotasına göre güvenli bir şehir olarak ön plana çıksa da yine de güvenli bir seyahat için havaalanında karşınıza çıkan ilk taksiye binmemeniz öneriler arasında yer alıyor. Aynı zamanda her şehir için geçerli olabilecek bir tavsiye olarak üzerinizde fazla para taşımamanızda da daha güvenli olacaktır.

Kiev Gezilecek Yerler

Ukrayna Bağımsızlık Hareketi’nde büyük yer tutan Maidan Nezalezhnosti yani Özgürlük Meydanı, uğraman gereken ilk duraklar arasında yer alıyor. Çarlık Rusya zamanından kalan Mariyinsky Sarayı ve Ulusal Opera Evi, Bizans mimarisinin ihtişamını sunan şehir; Pechersk Lavra, St. Michael Altın Kubbeli Katedrali ve Aziz Sofya Katedrali ve 11. yüzyılda şehri çevreleyen surların ana kapıları olan Kiev Altın Kapıları görmeden dönmemen gereken yapılar arasında başı çekiyor.

Ağaç kesmenin yasak olduğu şehirde, yeşillikler içinde yükselen mimarisi, muhteşem manzarası ve tertemiz doğası ile herkesi büyülemeyi başarıyor. Mariinsky Park’ın yanı sıra A.V. Fomin Botanical Garden hem yerel halkın hem de turistlerin akınına uğruyor. Yer altı tünelleri ve manastırların konuşlandığı Pechersk Lavra adlı yer, şehrin en güzel manzaralarında birini sunuyor. Gün batımında şehrin altın soğan kubbeleri altında kalan silüetini seyre çıkabileceğin yer olarak öne çıkıyor.

Kiev, birbirinden ilginç müzeleri gezme fırsat da sunuyor. Nükleer santral faciasını gözler önüne seren Çernobil Müzesi, savaşın acı yönünü tekrar görebileceğin 2. Dünya Savaşı Müzesi, mamut iskeletlerinden türlü fosillere kadar her şeyi bulabileceğin Ulusal Doğal Tarih Müzesi ve Avrupa’nın en büyük açık hava müzesi olarak nam salan Pirogovo gezebileceğin müzeler arasında başı çekiyor.

Kiev’e Nasıl Gidilir?

Kiev, vize ve pasaport olmaksızın sadece nüfus cüzdanınla gidebileceğin ender şehirlerden biri. Tren ve otobüs yolculuğu ile ulaşım mümkün olsa da çok daha pratik olduğu için ziyaretçiler havayolu ile ulaşmayı tercih ediyor. Ziyaretçiler, tren yolunu genellikle Kiev üstünden Lviv gibi şehirlere geçmek için kullanıyor.

Türk Hava Yolları ve Ukrayna Hava Yolları, her gün karşılıklı direkt uçuş gerçekleştiriyor. İstanbul-Kiev uçak yolculuğu yaklaşık olarak 1 saat 50 dakika sürüyor. Ankara’dan ise Ukrayna Hava Yolları ve Pegasus Airlines’ın direkt uçuşları bulunuyor. Aktarmalı olarak gitmeyi planlıyorsan Aeroflot, Air France ve KLM gibi havayolu firmalarına göz atabilirsin.

Kiev, Batı Avrupa ile kıyaslandığında son derece uygun rakamlara tatil yapma fırsatı sunuyor. Konaklama, yemek yeme ve gezi maliyetleri gibi konularda son derece ekonomik olduğu gibi uçak bileti ve şehir içi ulaşımında da cep yormuyor. İndirim zamanlarını takip ederek yurt içi uçuş fiyatlarına Kiev’e gidebilirsin. En ucuz Kiev bileti için biletkolik.com‘u ziyaret edebilir, sana özel fırsatlarla uçma fırsatı yakalayabilirsin.

Bir Cevap Yazın