İtalya

İtalya

İtalya

Çizme şekliyle dikkat çeken İtalya yaklaşık 302 bin metrekare yüz ölçümü ile orta büyüklüğe sahip ülkeler arasında yer alıyor. Tipik Akdeniz iklimine sahip olan ülke 51 UNESCO Dünya Mirası alanı ile dünya rekorunu elinde bulunduruyor. Roma İmparatorluğu’nu ağırlayan toprakları ve Hristiyan Katolik Merkezi olan Vatikan’ın yanında yer alması nedeniyle gezginlerin uğrak yeri olan ülke, tarihi ve kültürel değerleri ile dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinin başını çekiyor.

Dünya siyasetinde önemli bir yer edinmiş olan ülke, sahip olduğu 61 milyon nüfusu ile Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden biri sayılıyor. Akdeniz’in en büyük adaları olan Sicilya ve Sardunya adalarına sahip olan ülkenin kuzey sınırlarını Alp Dağları oluşturuyor. Alp Dağları etrafında yer alan gölleri ve kayak merkezleri ile muhteşem doğal güzelliklerini birleştiren İtalya, Avrupa’nın en zengin biyoçeşitliliğe sahip ülkelerinin başında yer alıyor.

İtalya Kültürü

Sanatın en önemli merkezlerinden biri olan ülke uzun yıllar boyunca küçük krallıklar halinde varlığını sürdürmüştür. Geçmişin izlerini taşıyan 20 bölgesinin her birinde gelenek, görenek, din ve kültür açısından farklılıklar gözlenen ülke kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayrılıyor. İki bölge kültürü arasındaki dil farkı ise en çok göze çarpan detay oluyor. Venedik, Floransa ve Milano gibi maddi açıdan daha zengin konumda olan kuzey şehirlerinde mimari ve edebiyat gibi sanat dallarında önemli eserler yer alıyor. Özellikle Milano, moda dünyasındaki başarısı ile tüm dünya tarafından tanınıyor. Napoli, Sicilya gibi daha yoksul şehirlere sahip olan güney bölge ise misafirperverlik ve cana yakınlıkları ile dikkat çekiyor.

İtalyan Yemekleri

Dünyanın en zengin mutfakları arasında yer alan İtalyan Mutfağı, bölgelerine göre farklılık gösteren yemekleri ile adından söz ettiriyor. Sade yemekleri ile tanınan İtalyan Mutfağı’nda birçok yemek için 4-8 arasında malzeme kullanılıyor. Hazırlama yönteminden ziyade yemeklerde kullanılan malzemenin kalitesine önem verilen mutfakta en çok dikkat çeken malzemeler ise peynir ve şarap türleri oluyor.

İtalyan Mutfağı’nın vazgeçilmez içecekleri arasında başı espresso kahve çekiyor.  İtalya denince ilk akla gelen yemeklerin başında pasta olarak adlandırılan makarnalar yer alıyor. Kesim yöntemlerinin farklılığı nedeniyle sayısız isim verilen makarnaların aromalı ve renklileri de üretiliyor. Dünyaca ünlü bir diğer İtalyan yemeği ise pizza oluyor. Mozeralla, Parmesan gibi peynir çeşitleri ile de ünlü olan İtalyan mutfağının diğer meşhur yemekleri arasında Lazanya, Tiramisu ve Risotto bulunuyor.

İtalya’da Gezilecek Yerler

Modanın, sanatın, aşkın, yemeğin ve şarabın ülkesi olan İtalya’nın her sokağında farklı bir kültür ve tarih barınıyor. Ülkenin güneyinde deniz, kum ve güneş üçlüsünün keyfine varabilir, Milano’da moda festivallerine katılabilir, Venedik kanallarında dolaşabilir, Floransa’da en güzel İtalyan yemeklerinin tadına varabilirsin. Limon ağaçlarının yoğun olduğu Sorrento’nun sokaklarında gezebilir, Amalfi kıyılarında berrak denizin kokusunu içine çekebilirsin. Dingin mavi suları ile huzur veren Como Gölü’nün eşsiz doğasını keşfedebilir, Ortaçağ Mimarisi’nin en güzel örneklerini barındıran bağları ve eşsiz tepeleri ile ünlü Toscana Bölgesi’nde yer alan kasabaları ziyaret edebilirsin. Antik Roma’dan kalma patikaları ile seni bambaşka bir dünyaya götüren Capri Adası’nın kayalıkları ve mağaralarını yakından görebilir, tarihin yazıldığı yer olarak tanınan Roma’da bastığın her adımın hikayesini düşünebilirsin.

İtalya’ya Nasıl Gidilir?

Akdeniz’in kıyısında bir yarımada olan İtalya’yı kuzeyde Avusturya, Slovenya, Fransa ve İsviçre çevreliyor.  Türkiye’den İtalya’nın Milano ve Roma başta olmak üzere Catania, Bari, Torino, Bolonya, Pisa, Cenova ve Venedik gibi pek çok kentine direkt uçuşlar bulunuyor. Pegasus, Alitalia ve Türk Hava Yolları ile Türkiye’den İtalya’ya İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından uçak kalkıyor. Dönemsel olarak da Antalya ve Ankara gibi havalimanlarından da uçuşlar yapılıyor. Bunun yanı sıra Tüm Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden aktarmalı olarak İtalya’ya uçulabiliyor. En ucuz İtalya uçak bileti almak için biletkolik.com’u ziyaret edebilir ve tatilini daha ucuza getirebilirsin.

Bir Cevap Yazın