İngiltere

İngiltere

İngiltere

İngiltere, Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda ve irili ufaklı yaklaşık 100 kadar ada ile birlikle United Kingdom yani Birleşik Krallığı oluşturuyor. Britanya Adası üzerinde bulunan ülke, güneyinde yer alan İngiliz Kanalı ile Avrupa kıtasından ayrılıyor. Adanın orta ve güney kısmını kaplayan ülkenin doğusunda Kuzey Denizi yer alıyor. Geniş ovalarla kaplı olan ülkede ufak tepeler bulunuyor. Düz topografik yapısından dolayı tarıma elverişli alanlar içeren İngiltere anayasaya dayalı meşruti monarşi ile yönetiliyor. Ülkenin monarşi yönetiminin başında Kraliçe 2. Elizabeth bulunuyor. Özellikle 19. Yüzyıl’da dünyanın her ucunda kurduğu sömürgeleri ile adından söz ettiren ülke güneşin batmadığı ülke olarak tanınıyor. Dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri olan İngiltere aynı zamanda tarihi ve kültürel yapısı bakımından da turistlerin dikkatini çekiyor.

İngiltere Kültürü

Köklü bir geçmişe sahip olan İngiltere kozmopolit yapısı ile dikkat çekiyor. Mesafeli bir yapıya sahip olan İngilizler görgü kurallarına büyük önem veriyor. Ülkede kuyrukta bekleme görgüsü de büyük önem taşıyor. Bu konuda dikkatli olunmadığında uyarmaktan hiç çekinmeyen İngilizler için düzgün bir sıra oluşturmak, sakinliğini korumak özellikle müze ya da otobüs sırasında önemli nezaket kuralı olarak görülüyor. Erkeklerin kapalı ortamlarda şapka takmaları ve özellikle de kilise ziyaretinde şapkalarını çıkarmamaları büyük bir kabalık olarak kabul ediliyor. İş çıkışı bir şeyler içmek için gidilen pub’lar, İngiliz sosyal ve kültürel eğlence hayatının önemli bir parçasını oluşturuyor. Soldan akan trafiği ile farklı bir ülke olan İngiltere yıl boyunca yağan yağmurları ile tanınıyor.

İngiliz Mutfağı

İngiliz Mutfağı’nın en meşhur tarifleri arasında Pazar Rostosu yer alıyor. Kuzu, domuz, tavuk ya da dana etinin sebzeler ile birlikte fırınlanması şeklinde yapılan Pazar Rostosu, Gravy Sos ya da Yorkshire Pudingi ile birlikte servis ediliyor. En çok bilinen diğer İngiliz yemeği ise uluslararası üne sahip kızarmış balık filetosu ve kızarmış patatesten oluşan Fish and Chips oluyor. Meşhur İngiliz kahvaltısı ise mantar sote, kuru fasulye, yumurta, domuz pastırması ve sosisten oluşuyor. İngiliz Kahvaltısı’na genellikle kızarmış tereyağlı ekmek eşlik ediyor. Çay kültürü ile tanınan bir millet olan İngilizler kahvaltılarında ve beş çaylarında English Breakfast Tea adını verdikleri siyah çayı tüketiyor. En meşhur tatlısı elmalı turta olan İngiliz Mutfağı, köriyle pişirilen Hint Yemeklerinden de etkileniyor.

İngiltere’de Gezilecek Yerler

Ülkenin başkenti Londra’ya giderek British Museum’u gezebilir, London Eye’a binerek şehrin tamamını kuş bakışı izleyebilirsin. Ünlülerin balmumundan yapılmış heykellerinin yer aldığı Madame Tussaud’da fotoğraf çekebilir ve Buckingham Sarayı’nı gezebilirsin. Manchester’a giderek Kraliyet Savaş Müzesi, Lowry Sanat Galerisi ve Manchester Katedrali’ni ziyaret edebilirsin. Yüksek öğrenci nüfusu ile ünlü York’un tarih kokan caddelerinde dolaşabilir, ülkenin kırsal kesimlerindeki yeşil doğanın tadını çıkarabilir ve şehirde yer alan Studley Kraliyet Su Bahçeleri ve Fountains Manastırı’nı gezebilirsin. İngiltere’nin en güzel sahil bölgelerinden biri olan Blackpool’da okyanusa girme deneyimi yaşayabilir ve Blackpool Pleasure Gardens Lunaparkı’nda eğlenceli dakikalar geçirebilirsin.

İngiltere’ye Nasıl Gidilir?

Ilıman okyanus ikliminin hüküm sürdüğü İngiltere’de sıcaklığın sıfırın altına düştüğü pek görülmüyor. Yaz aylarında da sıcaklık 32 derecenin üstüne pek yükselmiyor. Yıl boyunca nem oranının yüksek olduğu ülkede bol yağış görülüyor. Ocak ve Şubat aylarında oldukça soğuk olan ülkede Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları ılık geçiyor. Ülkeye gezi için en uygun zaman yılın en sıcak ayı olan Temmuz. İngiltere’ye başta İstanbul Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı olmak üzere Ankara ve İzmir Havalimanı’ndan haftanın her günü direkt ya da aktarmalı olarak Londra, Birmingham ve Manchester’a uçuşlar yapılıyor. İngiltere’ye ucuz uçak bileti için biletkolik.com‘u ziyaret edebilir ve bu tarih kokan ülkeyi keşfedebilirsin.

Bir Cevap Yazın