Frankurt

Frankurt

Frankurt

Almanya’nın ticaret ve finans merkezi olarak tanınan Frankfurt, günümüzde daha çok fütüristik tasarımlı gökdelenleri ve dünya çapında ilgi gören fuarları ile anılıyor. Ancak kentte gezginleri, çoğunluğu tarihi Orta Çağ’ın ilk dönemlerine kadar uzanan yapılar, bulunduğu bölgenin verimli toprakları ve azınlıkların katkıları sayesinde zenginleşen bir yemek kültürü ile koleksiyonları usta sanatçıların en verimli dönemlerinde oluşturdukları eserlerle dolu olan müzeler bekliyor.

Frankfurt’a Nasıl Gidilir?

Almanya’nın orta kesiminde, Main Nehri’nin her iki yakasına yayılan 248.31 kilometrekarelik alan üzerine kurulu Frankfurt’a ülkemizden konforlu ve hızlı şekilde ulaşmanın yolu direkt uçak seferlerinden yararlanmaktan geçiyor. Bu seferler İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya gibi şehirlerden Türk Hava Yolları, Pegasus ve Sun Express tarafından gerçekleştiriliyor. Londra Heathrow, Amsterdam Schiphol ve Paris Charles de Gaulle’ün ardından Avrupa’nın en yoğun yolcu trafiğine sahip Frankfurt Havalimanı’nın varış noktası olduğu seferler, yaklaşık 3 saat 30 dakikada tamamlanıyor. Frankfurt Uluslararası Havalimanı’na ulaştıktan sonra kent merkezine gitmek için ekonomik S-Bahn, otobüs seferlerinden ya da yolcularına konforlu seyahat imkânı sunan taksi ve shuttle seçeneklerinden yararlanabilirsin.

Frankfurt Gezilecek Yerler

Gezginlerin popüler mekânlarını rahatça gezebilmek için ağırlıklı olarak mayıs-ekim arasındaki dönemde seyahat etmeyi tercih ettikleri Frankfurt, konuklarına mimari açıdan ilgi çekici özellikler barındıran çok sayıda mekan sunuyor. Bu tarz yapıları yakından görmek için gezintine, Orta Çağ’dan bu yana kentin idari merkezi konumundaki Römereberg Meydanı’ndan başlayabilirsin. Belediye binası başta olmak üzere Alman mimari üslubunun tüm detaylarını yansıtan birçok bina ile çevrili meydanda en yoğun ilgiyi, 14. yüzyılda Gotik tarzda inşa edilmiş Frankfurt Katedrali çekiyor.

Alman Parlamentosu’nun ilk toplantısına ve ilk anayasanın oluşturulma çalışmalarına ev sahipliği yapan St. Paul Kilisesi, mimari güzelliğinin yanı sıra Almanya’nın önemli siyasi simgelerinden sayıldığı için gezginler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Kentin en yüksek binası Main Tower ise hem Frankfurt’un modern yüzünü temsil ediyor hem de gözlem terasından ziyaretçilerine enfes bir manzara sunuyor.

Tabi konu manzara olunca, Römberg ve Sachsenhausen bölgeleri arasında ulaşım sağlayan Eiserner Köprüsü’nü de unutmamak gerekiyor. Araç trafiğine kapalı olan köprü, manzara izlemek ve fotoğraf çekmek isteyen ziyaretçilerine çeşitli fırsatlar sunuyor. Eğer doğal güzellikler ilgini çekiyorsa zengin bitki ve havyan çeşitliliğine sahip Frankfurt Hayvanat Bahçesi ile Palmengarten’i gezi listene ekleyebilirsin.

Geçmişi boyunca Avrupa’nın önemli ticari merkezlerinden biri sayılan kentte fuar kültürü kadar sanatsal faaliyetler de oldukça gelişmiş durumda. Kentin bu yönünü anlamak için önceliği, Johan Wolfgang Goethe’nin doğup büyüdüğü Grosser Hirschgrabern Caddesi üzerindeki eve verebilirsin. Bu yapı dışında Avrupa’nın en geniş dinozor sergisine ev sahipliği yapan Senckenberg Müzesi’ne, tarih ile sanatı bir araya getiren Museumsufer’e, sergilerin yanı sıra konferans ve sempozyumların düzenlendiği Çağdaş Sanatlar Müzesi’ne de zaman ayırabilirsin.

Frankfurt Yemekleri

Sınırları içerisinde yaşayan azınlıkların olumlu katkıları sayesinde Frankfurt’ta gezginleri zengin bir yemek kültürü bekliyor. Pizza, döner başta olmak üzere Avrupa ve Asya’nın çeşitli bölgelerine özgü lezzetleri menülerinde bulunduran çok sayıda restoran, kent merkezinin çeşitli noktalarında faaliyet gösteriyor. Etnik yemeklerin dışında Frankfurt’ta ayrıca dünyaca ünlü çeşitli fast-food zincirlerine ait şubeleri de yeme-içme ihtiyacını gidermek için kullanabilirsin.

Hessen Mutfağı’na özgü lezzetleri denemeye ise Goethe’nin favorisi olduğu söylenen ve elma şarabı ile tüketimi yaygın olan Gruene Sosse’den başlayabilirsin. Spatzle ve Sauerkraut kentte yerel halkın sevdiği diğer lezzetler. Canın tatlı istediğinde, kendine bir dilim Frankfurter Kranz Torte ısmarlayabilirsin.  Kente ve bulunduğu bölgeye ait çoğu lezzetin tadına bakmak için gidebileceğin mekanların başında, 1479’dan beri faaliyette olan Haus Wertheym geliyor. Mekanda Alman yemeklerinin yanı sıra bira çeşitleri de servis ediliyor.

Kentin çarpıcı mimarisini, sanatsal birikimini ve zengin yemek kültürünü yakından tanımana olanak verecek bir tatil planlıyorsan, ihtiyacın olan en ucuz Frankfurt bileti için biletkolik.com’un sunduğu teklifleri inceleyerek, sana en çok uyan seçeneği hemen satın alabilirsin.

Bir Cevap Yazın