Amsterdam

Fethiye’ de Gezilecek Yerler

Fethiye için Akdeniz’in en güzel kentlerinden biri demek yerinde olacak. Hatta biraz daha ileri gidecek olursak Türkiye’de cennetten bir köşe. Denize şöyle bir bakarsanız pırıl pırıl ve tertemiz kumsallar. Yeşilinden ve doğasından bahsetmiyorum bile. Sanıyorum ki Türkiye’de tatil denildiği zaman bu kavramla en güzel şekilde örtüşen bir yer.  Güzel olan diğer tarafı ise yalnız merkezi değil aynı zamanda çevresiyle de dikkatleri üzerine çekiyor olması. Burası gerçekten de antik çağdan beri insanın içerisindeki heyecanı yaşatan bir yer ve ne kadar övülse hak ediyor diyebilirim.

Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent kanyonu Antalya ile Muğla sınırını çizen Karaçay’ın oluşturduğu bir yer. Doğal güzellik açısından ülkemizde nadir görebileceğiniz bir güzellik Burası binlerce yıllık bir aşınma sonrasında bugünkü halini aldı. Fethiye’ye uzaklığına bakarsak yaklaşık olarak 50 kilometre bir mesafede. Saklıkent yaz ve kış aylarında serin bu nedenle de yazın buraya gelen insanlar kendilerini çok rahatlamış hissediyorlar. Saklıkent aynı zamanda su sporlarına da ev sahipliği yapıyor. Milli park içerisinde gidilebilecek güzel kafeler var. Ancak milli parkın girişi ücretli.

Pınara Antik Kenti

Pınara antik kenti Fethi’ye gelenlerin mutlak suretle görmesi gereken bir yer. Likya kenti olarak bilinmekte ve Fethi’ye 47 kilometre uzaklıkta bir mesafede bulunuyor. Pınara kentinin adı Likyalılar zamanından kalma o zaman yuvarlak anlamına gelen Pinare kelimesinden türemiş. Antik kent içerisinde surdan duvarlar, tiyatro, lahit mezarlar dikkatinizi çekecek. Burası Saklıkent’e 36 kilometre bir uzaklıkta olduğu için her ikisini bir günde gezmeniz mümkün.

Tlos Antik Kenti

Tlos antik kenti Fethiye’ye 42 kilometre uzaklıkta bir mesafede yaka Köyü’nde bulunuyor. Burası eskiden likya’nın yerleşim bölgelerindendi. Antik kent içerisinde kayalara oyulmuş olan tapınak mezarlığı var ve burası mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Katrancı Koyu

 

Koy merkeze 16 kilometre mesafede. Koydan denize girmek için çam ve okaliptüs ağaçlarının arasından geçmeniz gerekiyor. Dolayısıyla burası için doğa ile denizin birleştiği nokta diyebiliriz. Genelde insanlar burayı kamp ve çadır turizmi için tercih ediyorlar. Doğa sever biriyseniz Katrancı Koyu’nu size mutlaka önermek istiyorum çünkü hiç yaşamadığınız bir deneyimi de burada yaşayacaksınız.

12 Adalar

Fethiye’nin en turistik bölgesi neresi derseniz 12 adalar bölgesini gösterebiliriz. 12 adalar hangileri diye merak ediyorsanız birbirine yakın olanları hemen sayalım Yassıca Adalar, Tersane Adası, Delikli Adalar, Zeytin Adası, Kızıl Ada, Tersane Adası. 12 adalar bölgesi yaz mevsiminde lüks yatların sıklıkla uğradığı bir yer çünkü berrak denizi gerçekten büyülüyor.

Şövalye Adası

Şövalye adasını ayrı olarak göstermemizin nedeni bölgede bulunan adalar içerisinde yerleşim yerine sahip olan tek ada olmasından kaynaklanıyor. Fethiye’nin merkezini tam karşısına aldığı içinde oldukça korunaklı. Bu ada içerisinde bir zamanlar Rodos Şövalyelerinin yaşadığı bilindiği için ismine Şövalye adası denilmiştir. Adının mükemmel bir denizi ve plajı var.  12 adalar turuna katılanların büyük çoğunluğu şövalye adasını da ziyaret edeceklerdir.

Yanıklar Köyü

Yanıklar köyü halen kırsal görünümünü koruyor. Köy halkı Yörük kökenli olduklarından dolayı köy içerisinde çok fazla değişiklik olmasına müsaade etmemişler. Köyün içerisinden Kargı çayı geçiyor ve narenciye bahçelerini burada oldukça çok görebiliyorsunuz.  Ben kalabalıktan kaçmak ve doğa ile iç içe olup kırsal bir tatil istiyorum diyorsanız burası sizin için ideal olacak. Köy içerisinde butik oteller var ve konaklamanız için tavsiye edilebilir.

Son Görüntülenenler...

2019 Diyarbakır Gezi Rehberi

Amsterdam

Vizesiz Gidilecek En Yakın Ülkeler

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Türkiye’deki En Güzel Plajlar

Bir Cevap Yazın