Düsseldorf

Düsseldorf

Düsseldorf

Almanya’nın Kuzey-Rhine Westphalia eyaletinin başkenti olan Düsseldorf, Ren Nehri’ne nazır bir kültür-sanat ve fuar kenti olma özelliği taşıyor. Sanayi başta olmak üzere pek çok farklı sektörde düzenlenen fuarlarla dünyanın ilgisini üzerine çeken şehir, Avrupa’nın önemli bir ekonomi merkezi konumunda yer alıyor.

Küçük bir Avrupa kenti olmasına karşın gerek ekonomik anlamda gerekse kültür, sanat ve alışveriş söz konusu olduğunda öne çıkmayı başaran Düsseldorf, genel olarak modern bir mimariye sahip. Bu özelliği ile diğer pek çok Almanya şehrinden ayrılıyor. Buna karşın yine şehirde farklı konseptlere sahip çok sayıda müze ve tarihi mekan yıl boyunca ziyaretçilerini ağırlıyor. Hayli büyük bir havalimanına sahip olan kent, beklenildiği gibi devasa fuar merkezine de ev sahipliği yapıyor

Düsseldorf Gezilecek Yerler

Türkçesi Eski Şehir olan Altstadt, Düsseldorf’un en eski bölgelerinden biri. Gece hayatı ile meşhur Altstadt, dünyanın en uzun barına ev sahipliği yapıyor. Düsseldorf gezisinin ilk durağı bu bölge olabilir. Alışveriş severler buraya geldiğinde ise rotasını ilk olarak, dünyaca ünlü pek çok markanın en yeni koleksiyonlarının boy gösterdiği mağazalarıyla ünlü Königsallee Caddesi’ne çeviriyor.

Düsseldorf’ta görülmesi gereken tarihi mekanlar arasında; İmparatorluk Sarayı (Kaiserpfalz), Benrath Sarayı, Lin Kalesi, 172 metre yüksekliği ile şehrin tüm manzarasına hakim olan Ren Kulesi (Rheinturm), Tritononbrunnen Çeşmesi ve kentin en eski yapılarından biri olan St. Andreas Kilisesi öne çıkıyor. Müze gezmeyi sevenler için ayrıntılı kent bilgisini ziyaretçilerine sunan Şehir Müzesi ile Denizcilik Müzesi (Schiffahrt Museum) görülmeye değer yerler arasında.

Diğer Avrupa kentlerinde olduğu gibi Düsseldorf’ta da çok sayıda meydan bulunuyor. Bunlar arasında; kentin ana meydanı olan ve yıl boyunca pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Marktplatz, Konrad Adenauer Meydanı ve ödüllü Kale Meydanı (Burgplatz) öne çıkıyor. Öte yandan Düsseldorf, açık hava ve doğa severler için de birbirinden güzel mekanların bulunduğu bir kent olma niteliği taşıyor. Hofgarten,Ostpark, Kuzey Parkı, Bilk Rhine ve Düsseldorf Lunapark, yeşiliyle, temiz havasıyla ve eğlencesiyle ünlü bu türden mekanların bir kısmını oluşturuyor. Söz konusu yerler biraz soluklanıp, bolca oksijen depolamak için ideal görünüyor.  Ayrıca buraya gelen ziyaretçiler kenti bir de, Ren Nehri üzerinde gerçekleştirilen tekne turlarıyla seyretmeden evine dönmüyor.

Her köşesi Japon kültürüyle donatılmış durumdaki Japon Mahallesi de Düsseldorf’ta ziyaret edilebilecek ilginç bölgelerden biri. Burada oldukça ciddi bir Japon nüfusunun yaşadığını belirtmek gerekiyor.

Son olarak fuar kenti Düsseldorf’a geldiğinde dünyanın en büyük fuarı olan Messe Düsseldorf’u ziyaret etmeden dönmeyi düşünme elbette. Zaten bu küçük Avrupa kentine gelen misafirlerin tamamına yakını söz konusu mekandaki fuarlara katılma amacı taşıyor.

Düsseldorf’a Nasıl Gidilir?

Almanya’nın 3. en büyük havaalanına sahip olan Düsseldorf’a ülkemizin farklı şehirlerinden düzenli uçuşlar mevcut. İstanbul, İzmir, Antalya, Kayseri gibi şehirlerden bölgeye, Türk Hava Yolları, Pegasus, SunExpress, Lufthansa gibi farklı havayolu firmalarının çok sayıda uçuşu bulunuyor. Ayrıca söz konusu seferler, aktarmalı ya da direkt olarak gerçekleşebiliyor. İstanbul – Düsseldorf  arası aktarmasız uçuşlarla, ortalama 2 buçuk 3 saatlik bir uçuş mesafesine sahip.

Uluslararası fuarlarıyla, eğlence ve alışveriş mekanlarıyla, saray, müze ve kaleleriyle, park, bahçe ve meydanlarıyla öne çıkan, Avrupa’nın küçük fakat ekonomik ve kültürel anlamda son derece önemli bir kenti olma özelliğine sahip Düsseldorf’a seyahat hazırlıklarını bir an evvel tamamlayarak yola koyulabilirsin. En ucuz Düsseldorf bileti için biletkolik.com üzerinden planladığın seyahat tarihlerini girerek arama yapabilirsin.

Bir Cevap Yazın