Dünya Yemek

Dünyanın Sokak Lezzetleri ile Meşhur 10 Ülkesi

Her ülkenin kendine has bir mutfak kültürü vardır, kimileri bizim damak tadımıza çok yakınken kimilerini görmeye bile tahammül edemeyebiliriz. Ama bir ülkenin mutfağı ile en iyi nerede tanışılır derseniz, cevabımız sokakları olacak. Sokak lezzetleri bir şehir hakkında size binlerce bilgi verebilir. Biz de bu hafta sizin için dünyada sokak yiyecekleri ile meşhur olan şehirleri sıraladık. Hadi bakalım bu şehirlerin lezzetini sokaklarından çıkartalım.

 

 

 

1-  Mexico City, Meksika

 

Meksika, renkli kültürünü sokak lezzetlerine de işlemiş bir şehir. Ucuza ve lezzetli yiyecekleri bulacağınız bu şehrin en meşhur tadları: Taco, Elote (közlenmiş mısır)’dır. Baharat ve acı severler için ideal bir lezzet durağı olduğununda altını çizmekte fayda var.

2- Barcelona, İspanya

 

Barcelona’nın en meşhur pazarı olan La Boqueria, şehirde en lezzetli ve en taze yemekleri tatmak için en ideal yerlerden birisi. Pazar içerisinde meşhur tapas barlarında soluklanabilir, tomates secos (kurutulmuş domates), pau tomate (domatesli ekmek) patata ve cou chorizo y escalivada gibi lezzetleri deneyebilirsiniz. Barcelona gezinizde mutlaka uğramanız gereken diğer bir durak, Cal Pep. Burada bulunan tezgahlarda çok ucuza karides, midye, deniz kestanesi gibi birbirinden taze ve lezzetli deniz mahsulünü bulabilirsiniz.

 

3- Bangkok, Tayland

 

Bangkok’ta sokak lezzetleri adeta bir turizm haline gelmiştir. Renk renk tezgahlarda her türlü yiyeceği bulabileceğiniz şehirde tezgahlar, Zafer Anıtı çevresinde yoğunlaşmıştır. Bangkok’ta meşhur lezzetler arasında; noodle (erişte), satay, Khao Khai ,Khao Kha Moo bulunamaktadır. Hijyen konusunda fazlaca hassas değilseniz, tezgahlarda kendinize göre bir lezzet seçebilirsiniz.

 

4- Marakeş, Fas

 

Fas’ın başkenti Marakeş’te renkli sokakların yanı sıra, renkli lezzet durakları da bulabilirsiniz. Cızbız tezgahlarının bol olduğu sokaklarda, akşam vaktine doğru tajine’yi denemelisiniz. Marakeş, Fransız ve İtalyan mutfaklarından etkilendiğinden, damak tadı olarak yabancılık çekmeyeceğiniz noktalardan birisidir.

 

5- Budapeşte, Macaristan

Sırada Balkanlar mutfağından Budapeşte’nin sokak lezzerlerini inceleme vakti. Tezgahlarda, kızarmış hamur üstüne kendi seçeceğiniz lezzetleri (tereyağ, krema..vb) ekleterek güne başlayabilir. Ardından cızbız tezgahlarına yönelip, dilediğinizi öğle yemeğiniz yaptıktan sonra, Budapeşte’de neredeyse her tezgahta bulabileceğiniz chimney cake’le tatlı bir son yapabilirsiniz.

 

6- Mumbai, Hindistan

Renkli tezgahlar ve baharatlarla renklenen lezzetlerin görüntüsüne kapılıp hijyeni gözden kaçırmayın. Mumbai’de tezgahlar pek de hijyenik bir görüntü sunmadığından, burada sokak lezzetlerini tadarken gözünüze temiz gelen bir tezgahtan alışveriş yapmanızı öneririz. Meşhur lezzetine gelirsek de burada Bhel Puri’yi deneyebilirsiniz. Patlamış pirinç içerisinde istediğiniz garnitürü koymanız ile oluşan bu yiyeceği tercih edebilirsiniz.

 

7- Seul, Güney Kore

Asya mutfağına kapıları açma vakti geldiyse, Seul’de bulunan tezgahlar tam size göre demektir. Burada tadabileceğiniz, şehrin meşhur lezzetleri arasında; Tteokbokki ( çiğ köfte benzeri bir yiyecek),Hoddeok (şekerli ve tarçınlı bazlama), Ddeokboggi…vb. yer almaktadır.

 

8-Hong Kong, Çin

Yine renkli tezgahların önünde durduk, ve lezzetli yemeklere bakınıyoruz. Hong Kong’da onlarca tezgahtan yayılan kokular sizi, şehrin lezzetlerini keşfetmeye davet ediyor. Çin mantısı, Rou Jia Mo (domuz etinden yapılan döner), kızartmaların olduğu tezgahlardan kendi damak tadınıza göre bir lezzet mutlaka bulursunuz. Her zaman dediğimiz gibi, “Aman hijyene dikkat!”

9- Berlin, Almanya

Berlin denilince akıllara, sokaklarda yayılan sosis, patates kokuları geliyor. Berlin’in en meşhur sokak lezzetlerinden  birisi currywust, sosisler üzerine serpiştirilen köri ile lezzetli hale getiriliyor. Almanya’nın simidi olarak bilinen Pretzel’lerde sokak atıştırmalığı için güzel bir tercih olabilir.

 

10- Palermo, İtalya

Sicilya’nın başkenti Palermo’da köşe başlarından yayılan kızartmaların kokusunu takip ederseniz, lezzetli mi lezzetli sokak tadlarına ulaşırsınız. Palaermo’da meşhur olan, crocche (patates kroket) panelle (kızarmış nohut köftesi) ve arancini (pirinç torbaları) bulunmaktadır.

 

Sizinde karnınız acıktı değil mi? Hangi sokak lezzeti sizi yeni bir maceraya atılmanız için cesaretlendirdi bilemeyiz ama çıkacağınız bu maceranın biletini size sağlayabiliriz. Gitmek istediğiniz yere en cazip fiyatlı biletlere bakmak için Biletkolik.com‘u ziyaret etmeyi unutmayınız efendim.

Şimdiden afiyet olsun…

Son Görüntülenenler...

2018 Yılında En Çok Ziyaret Edilen 10 Şehir

Yeraltı Dünyasına Keşif

Dünya’nın En Eğlenceli Yerleri

Bu Adalar Bildiğiniz gibi Değil!

Avrupa’nın Renkli Yeni Yıl Pazarları

Bir Cevap Yazın