Dünya

Dünyanın En Yüksek 5 Dağı

Zirveyi sevenler ekran başına!!  Eşsiz bir manzaranın habercisi dağ zirveleri, insanoğlunun her zaman merakını cezbetmeyi başarmış ve keşfetmek için ihtiyaç olan cesareti dağın yamaçlarından esen rüzgarla önümüze sunmuştur. Biletkolik bu hafta  dünyanın en yüksek 5 dağını sizin için sıraladı.

 

1- Everest Dağı, Çin, Nepal, Asya

8, 848 metre yüksekliğe sahip olan Everest, dünyanın en yüksek dağı olarak maceraperestlerin göz bebeğidir. Himalaya Dağları’nın en yüksek zirvesidir. Sıcaklığın -62 kadar düştüğü zirve yolunda oksijeninde azalması ile tırmanışlar yaklaşık 1 aylık bir sürede tamamlanabiliyor. Ürpertici güzelliğe zirveden bakmayı başaranların mutluluğu ise tarif edilemez.

 

2- K2 Dağı, Pakistan, Çin,Asya

 

8,611 metre yükseklikle listemizin ikinci sırasında K2 Dağı var. Çığlar ve kopan kaya parçaları ile adı tehlikeli dağlar arasında anılan K2’ye yapılan tırmanışlarda çok çok dikkatli olmak gerekiyor. Profesyonel dağcıların bile tırmanırken zorlandığı K2’nin zirvesindeki mutluluk da paha biçilemez hale geliyor.

 

3- Kanchenjunga Dağı, Nepal, Hindistan, Asya

 

Yüksekliği 8,586 metreye ulaşan Kançencunga Dağı, Hindistan ve Nepal arasında uzanmaktadır. Zirveye ulaşabileceğiniz 4 adet tırmanış alanı bulunmaktadır. Bu alanların 3’ü Nepal’de bulunurken diğeri Hindistan’dadır. Hindistan üzerinden yapılacak tırmanışlar için özel isim alınması gerektiğinden, tırmanışların çoğu Nepal’den yapılmaktadır.

 

4- Lhotse, Çin, Nepal, Asya

 

8, 516 metre yüksekliğe sahip Nuptse zirvesinde, Everest’e tırmanmak üzere yola çıkanlarla karşılaşmanız mümkündür. Everest tırmanışçılarının kolay bir zirve olarak gördüğü Nuptse’de oldukça tehlikeli ve dik yamaçlara sahiptir. Lhotse Dağı’nın en tehlikeli bölgesi Khumbu’dan düşen buz kütlelerine çok çok dikkat etmek gerekiyor.

 

5- Makalu, Çin, Nepal, Asya

 

Makalu Dağı, 8,485 metre yüksekliğe sahip olup, listemizdeki 5. sıranın da sahibi oluyor. Makalu Dağı’na bağlı olan  Kangchungtse ile Chomo Lonzo Dağları’nın zirveleri dağcılara tırmanıştaki ilk zirve sevinçlerini yaşatıyor.

 

 

Son Görüntülenenler...

2018 Yılında En Çok Ziyaret Edilen 10 Şehir

Yeraltı Dünyasına Keşif

Dünya’nın En Eğlenceli Yerleri

Bu Adalar Bildiğiniz gibi Değil!

Avrupa’nın Renkli Yeni Yıl Pazarları

Bir Cevap Yazın