Genel İpuçları

Dünya’nın Akın Ettiği Müzeler

Müze severler, telefonlarının ya da bilgisayarlarının ekran başına. Bugün sizlerle dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerini inceleyeceğiz. Müzeler, geçmişten bir iz sürdüren ya da gelecek için farklı bir bakış açısı kazandıran evler gibidir. Sanattan, teknolojiye geniş bir yelpazeye sahip müzelerden en çok ziyaret edilenleri sizin için sıraladık. İçlerinde gidip görmedikleriniz var ise, bakarsınız bu yazı ile yeni bir gezi rotası belirleyiverirsiniz.

 

1) Çin Ulusal Müzesi (Pekin, Çin)

Ülkenin sanat tarihine dair bütün bilgilere ulaşabileceğimiz müze, Çin’in başkenti Pekin’de yer almaktadır. Müze 2016 yılı rakamlarına göre 7 milyon 600 bin kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Bu rakamla da dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olmayı başarmıştır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurtuluşu için inşa edilen On Büyük Bina’dan bir tanesi olan müze binası 1959 yılında inşa edilmiştir. 200.000 metrekare alana sahip olan müze, iki ayrı müze binasının bir araya getirilmesi ile kurulmuştur. Müzeyi pazartesi günleri hariç olmak üzere haftanın diğer günleri saat 09:00-16:30 arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

2) Natıonal Air and Space Museum  (Washington, ABD)

ABD’nin başkenti Washington bulunan Ulusal Hava ve Uzay Müzesi , 7 milyon 500 kişilik ziyaretçi sayısı ile dünyada en çok ziyaret edilen müzeler sıralamasında 2 numarada. 1976 yılından bu yana hizmet veren müzede, havacılık, uzay, gezegen bilimleri ile ilgili ürünler sergileniyor. Uzay ve havacılıkla ilgilenenlerin doldurduğu müze alanı, müze içerisinde gerçekleşen eğitimler, konferanslar ve aktivitelerle daha da renkli hale geliyor.

 

3) Louvre Müzesi (Paris,Fransa)

Fransa’nın başkenti Paris’te görenleri dış mimarisi ile etkilemeyi başaran Louvre, 7 milyon 400 bin ziyaretçi sayısı ile müzeler listemizin 3. sırasında.  Louvre denince akıllara ilk gelen eser Mona Lisa olsa da, müze içerisinde birbirinden önemli eserler sergilenmektedir. Paris’i seyahatlerinin olmazsa olmazı Louvre’i henüz görmediyseniz, şimdi tam sırası.

 

4) National Museum of Natural History (Washington, ABD)

7 milyon 100 bin ziyaretçi ağırlayan müze ABD’de National Mall’da bulunmaktadır. Yaşamın keşfi ile ilgili araştırmalara ışık tutan, bunları müze içerisinde aktiviteler, sergilerle taçlandıran keşif merkezidir. 126 milyondan  fazla doğal bilim numunesi bulunduran bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

5) Metropolitan Museum of Art (New York, ABD)

Dünya’nın en büyük ve en iyi sanat müzesi hangisidir desek, cevap New York’ta bulunan Metropalitan Museum of Art olacaktır.  7 milyon 006 bin sanat severin gelip gördüğü müzede, 2 milyondan fazla sanat eseri sergilenmektedir. Haftanın bütün günlerinde ziyarete açık olan müzeyi görmeden dönerseniz pişman olabilirsiniz.

 

6) British Museum (Londra,İngiltere)

Eski çağ ve etnografya meraklılarının görmeden dönmediği müzenin kuruluşu 1700’lü yıllara dayanmaktadır. 2016 yılında yapılan araştırmada, 6 milyon 420 bin ziyaretçiye ulaşmış olan müze, Londra’nın da bir sembolü haline gelmiştir.

 

7) Şangay Bilim ve Teknoloji Müzesi (Şangay,Çin)

Robotların dünyasından, hayvanlar alemine kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahip olan müze 2016 yılı verilerine göre 6 milyon 316 bin kişiye kapılarını açmış. Müze, içerisinde bilimsel deneylerin sergilendiği alanları ile, zihin gücü ile hareket ettirilen nesneler gibi birbirinden ilgi çekici olaylarla ziyaretçilerinin ilgisini çekmeyi başarıyor.

 

8) Ulusal Galeri (Londra,İngiltere)

Trafalgar Square’de kurulmuş olan müze, 2300’den fazla eseri bünyesinde bulundurmaktadır. 13-20. yüzyıl aralığında birçok tabloyu görebilirsiniz. 6 milyon 263 bin kişiyi ağırlayan Ulusal Galeri müze sıralamamızın 8. durağı. Ücretsiz olarak gidip gezebileceğiniz bu müzeyi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

 

9) Vatikan Müzeleri (Vatikan)

2016 yılı verilerine göre 6 milyon 67 bin ziyaretçisi ile Vatikan Müzesi, dünyanın sayılı en iyi müzelerinden bir tanesidir. Müze içerisinde 54 galeri bulunuyor olup bunlardan en değerlisi Sistine Şapeli’dir. Vatikan müzesi içerisinde Eski Mısır, Roma, Antik Yunan, Büyük Roma…gibi dönemlerden kalma birçok eseri bulabilir ve geçmişe güzel bir yolculuk yapabilirsiniz.

 

10) Tate Modern (Londra,İngiltere)

Sanatı modern tarzda yorumlayan ve sanat severlerin beğenisine sunan sanatçılar tarafından yapılan eserlerin sergilendiği modern sanat müzesi, 5 milyon 839 bin ziyaretçisi ile listemizde 10. sırada.

 

Sıralamanın sonuna geldik, bu müzelerden henüz ziyaret etmediğin ya da çok güzelmiş kesin bunu görmeliyim dediğin var ise durma, hemen yola çık. Uçak biletini ise düşünme çünkü en avantajlı fiyatlı biletler Biletkolik.com‘da.

Sanat dolu zamanlar dileriz…

Son Görüntülenenler...

Biletkolik.com Güvenilir mi?

Dünya’nın 7 Harikası

Avrupa’yı ucuza gezeceğiniz 7 ülke

Tatil Bavulunun Olmazsa Olmazları!

Bir Cevap Yazın