Genel

Dünya’nın 7 Harikası

Dünya başlı başına bir harikalar diyarı olsa da, tescilli 7 harikası var. Bu hafta sizlerle bu harikalar diyarının içerisinden UNESCO onaylı Dünyanın 7 harikası seçilen eserler nelermiş bir araştıralım dedik. O zaman Dünya’nın 7 Harikasına buyrunuz.

 

 

 

1- Keops Piramidi (M.Ö. 2560 – Kahire, Mısır)

Firavun Khufu (Keops) tarafından yaptırılmış, Giza Piramitleri olarak bilinen 3 piramitten biridir. Nasıl inşa edildiğine dair gizemi hâlen çözülememiştir. 30 yılda tamamlandığı öne sürülen bu harika eser, görenleri kendine hayran bırakıyor.

 

2- Babil’in Asma Bahçeleri (M.Ö. 605 – Irak / Mezopotamya)

M.Ö 605 yılında, Babil kralının eşini mutlu etmek için yaptırdığı bu bahçe, günümüze maalesef eski hali ile ulaşamamıştır. Egzotik bitkilerin yer aldığı bu büyük katlı bahçe, görkemli yapısı ile Dünya’nın 7 harikası arasına girmeyi başarmıştır.

 

3- Zeus Heykeli (M.Ö. 456 – Olympia / Yunanistan)

Yunan Tanrısı Zeus adına M.Ö 405 yılında yaptırılan 12 metrelik bu devasa heykelin yapımında altın, fil dişi gibi değerli materyaller kullanılmıştır. Daha sonraları İstanbul’a taşınan eser, İstanbul’da çıkan büyük bir yangın sonucu yok olmuştur. Eserin yangından arta kalan kalıntıları Paris’te bir müzede sergilenmektedir.

 

4- Rodos Heykeli (M.Ö. 282 – Rodos)

Güneş Tanrısı Helios adına yapılmış olan heykelin yapımı 12 yıl sürmüştür. 32 metre yüksekliğe sahip bu görkemli heykel, yapımından kısa süre sonra meydana gelen deprem sonucu yıkılmıştır.

 

5- İskenderiye Feneri (M.Ö. 290 – İskenderiye ,Mısır)

M.Ö 285- 245 yılları arasında, Mısırın İskenderiye şehrine yapılan bu devasa fener, maalesef günümüze ulaşamamıştır. Yaklaşık 135 metre yüksekliğe sahip olan bu fener, 70 km ileriden görülebilir olması ile limana yaklaşan gemilere rehberlik etmekteydi.

 

6- Haliskarnas Mozolesi (M.Ö. 350 – Bodrum / Türkiye)

Yunan mimarisi ve Mısır mimarisinin karışımı olan, Kral Mausollos’un Mezarı olarak inşa edilen, 45 metre yüksekliğe ve 25 metre uzunluğa sahip olan bu mozole kralın karısı ve kız kardeşi tarafından yaptırılmıştır. Haçlı seferi sırasında, Bodrum kalesinin yapımında kuşatmacılar tarafından kullanılan taşları ile eser parçalanmıştır.

 

7- Artemis Tapınağı (M.Ö. 550 – Efes / Türkiye)

90 metre yüksekliğe sahip tapınağın yapımı 120 yıl sürmüştür. Tapınak, bir rivayete göre kendi adını yaşatmak isteyen bir kişi tarafından yakılmıştır.  Günümüzde kalan parçaları ile İzmir- Efes’te tarih meraklılarını beklemektedir.

 

 

Son Görüntülenenler...

Biletkolik.com Güvenilir mi?

Dünya’nın Akın Ettiği Müzeler

Avrupa’yı ucuza gezeceğiniz 7 ülke

Tatil Bavulunun Olmazsa Olmazları!

Bir Cevap Yazın