Dubai

Dubai

Dubai

Birleşik Arap Emirlikleri’nin sahip olduğu yedi emirlikten biri olan Dubai, Arap Yarımadası’nda Basra Körfezi kıyısında yer alıyor. Katar, İran, Suudi Arabistan ve Umman ile komşu olan şehir, çok yakın bir geçmişe kadar küçük bir sahil kasabası olarak tanınıyordu. 1930’lu yıllarda şehrin geçim kaynağı balıkçılık, inci avcılığı ve ticaret iken 1969 yılında petrol rezervlerinin bulunmasıyla birlikte Orta Doğu’nun en pahalı ve lüks şehirlerinden biri haline geliyor.

Özellikle 1990’lı yıllarda hızlanan inşaat çalışmaları sayesinde şehir, dünyanın en şık yapılarına ev sahipliği yapmaya başlıyor. Modern yaşamı ile dikkat çeken kentte Orta Doğu kültürüne ait detaylar da göze çarpıyor. Lüks yatların sıralandığı limanında abra denilen eski balıkçı tekneleri ve lüks alışveriş merkezlerinin yanında bulunan baharat çarşıları şehrin tarihi yüzünü yansıtıyor.

Dubai’de Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler açısından oldukça zengin olan şehirde modern tasarıma sahip yapılar dikkat çekiyor. Listenin başında şehrin simgesi olarak bilinen 7 yıldıza sahip Burj Al Arab oteli bulunuyor. Yelkene benzeyen mimari yapısından dolayı Yelken Otel olarak da bilinen yapının en üst katında helikopter pisti yer alıyor.  Otelin özel plajı olan Jumeriah Plajı ise tertemiz denizi ve turkuaz rengi ile beğeni kazanıyor.

828 metre uzunluğa sahip olan Burj Khalifa ise şehrin en önemli yapıları arasında bulunuyor. Dünyanın en yüksek binası olan yapı içerisinde oteller, restoranlar, iş merkezleri ve seyir terasları yer alıyor. Dünyanın en büyük alışveriş merkezi olan The Dubai Mall ise mutlaka görülmesi gereken yerlerin başını çekiyor. 635 adet mağazaya ev sahipliği yapan yapı, alışveriş yapmayı seven misafirlerine muhteşem anlar yaşatıyor.

Bunların yanı sıra Dubai Müzesi, antika ve hediyelik eşyaların satıldığı Madinat Jumeriah, 3 adadan oluşan yapay Palmiye Adaları ve Dubai Marinası da görülmeye değer yerler arasında bulunuyor. Müslüman olmayanların da ziyaret edebildiği Jumeriah Camii, yapay kayak pisti SKI Dubai’nin yer aldığı Mall of The Emirates de ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. Şehrin otantik eski yerleşim merkezi olan Deira’da yer alan Altıncılar Çarşısı ve bir diğer otantik özelliğe sahip olan Baharatçılar Çarşısı, Dubai’ye gidildiğinde mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Dubai’ye Nasıl Gidilir?

Zenginliği sokakta yürürken bile fark edilen şehirde altın kaplama arabalar, içinde altın parçacıkları bulunan yemekler ve altın kaplama otomatlara rastlanabiliyor. Kozmopolitan bir yapıya sahip olan Dubai’de nüfusun neredeyse yarısını Hintliler oluşturuyor. Amerikalılar, Bangladeşliler, Sri Lankalılar, Filipinliler ve Pakistanlıların da yoğun olarak bulunduğu şehrin yerlileri toplam nüfusun ancak %17’sini oluşturuyor.

Çöl iklimine sahip olan şehirde sıcaklık tüm yıl boyunca oldukça yüksek olarak seyrediyor. Etrafında yer alan çöllerini safariye açarak turizm konusundaki yeteneğini bir üst seviyeye yükselten Dubai, düzenlediği sportif aktiviteleri nedeniyle de birçok turistin ilgi odağı haline geliyor. Sıra sıra dizili gökdelenleri, birbirinden lüks otelleri ve devasa alışveriş merkezlerinin yanı sıra koyun etrafında uzanan camileri, otantik çarşıları ve tarihi yapıları ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan şehre, Türkiye’den haftanın 7 günü direkt uçuş bulunuyor.

4.5 saatlik bir uçuş ile ulaşılabilen şehre; THY, Pegasus Havayolları, Air Arabia, Singapur Air, Flydubai ve Emirates Havayolları aktarmasız uçuş sağlıyor. Bu havayolları dışında Qatar Havayolları ile Doha aktarmalı, Air Baltic, Air France, Lufthansa, Airways, Britsh ve KLM havayolları ile Londra ve Paris aktarmalı ve Gulf Air ile Bahreyn aktarmalı olarak da ülkemizden Dubai’ye gidiş yapılabiliyor. Şehir merkezinin 4 kilometre güneyinde yer alan uluslararası havaalanından şehre ulaşım için otobüs, metro ve taksiler kullanılabiliyor. Dubai’ye ucuz uçak bileti fırsatı için biletkolik.com’u ziyaret edebilirsin.

Bir Cevap Yazın