Belgrad

Belgrad

Belgrad

Sırpça “Beyaz Şehir” anlamına gelen Belgrad, Tuna ve Sava Nehri’nin birleştiği platoda bulunuyor. Sırbistan’ın başkenti olan şehir, İstanbul ve Atina’dan sonra Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Orta Avrupa’nın kapısı olarak adlandırılan kent, zengin kültürel ve tarihi dokusu ve tertemiz doğasıyla her yıl on binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor.

Birinci Dünya Savaşı’nda İttifak Devletleri tarafından işgal edilen, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanların işgaline uğrayan Belgrad, Yugoslavya iç savaşı sırasında da derin yaralar aldı. Tarih boyunca defalarca kez işgal edilen, yıkılan ve yakılan kent, günümüzde kartpostalları anımsatan güzelliği, eğlence dolu geceleri ve zengin kültürel geçmişiyle aydınlık günlerine yeniden kavuşmuş izlenimi veriyor.

Belgrad Gezilecek Yerler

“Düşük bütçeli Paris” olarak da adlandırılan Belgrad; Stari Grad, Savamala, Skadarlija ve Zemun gibi tarihi dokunun korunduğu bölgeleri ile köklü ve renkli tarihi geçmişini hissettiriyor. Eski binaların sıralandığı sokaklar, çeşmelerin süslediği meydanlar ve yemyeşil parkların konuşlandığı şehir, gezilip görülecek çok sayıda yer sunuyor.

Belgrad’ın simgesi haline gelen büyük bir park içerisinde bulunan Kalemegdan Kalesi, dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi Sava Katedrali, Sırp asıllı bilim adamı Nikola Tesla adına yapılmış müze, Sırbistan ve dünyanın önemli ressamlarının eserlerinin yer aldığı Sırbistan Ulusal Müzesi, önemli tarihi bir park olan Taş Meydan, Bizans mimarisini yeniden canlandırmak adına yapılan St. Mark’s Kilisesi ve bohem havasıyla sanatçıları cezbeden Skadarjila Caddesi, muhakkak görmen gereken yerlerin başında geliyor. Özgürlük Meydanı’na bir göz atabilir, Kalenic Pijaca’da kurulan yerel pazarı keşfe çıkabilir ya da Knez Mihailova Caddesi’nde kalabalığa karışabilirsin.

Belgrad’da Ne Yenir?

Bizans, Avusturya ve Macaristan mutfağından izler taşıyan Sırp mutfağı, Akdeniz ve Türk mutfağıyla da benzerlik gösteriyor. Çokkültürlü bir yapıya sahip olan mutfak, birbirinden lezzetli yemekler sunmayı başarıyor. Et ağırlıklı ve baharatlı yemeklerin yer aldığı Sırp mutfağı, paprika isimli acı biberleri sıklıkla kullanıyor. Belgrad’a gittiğinde cevapcici kebabı, riblija çorbası ve kajmak isimli et yemeğini deneyebilir, dünya mutfağından lezzetli örnekler bulabilirsiniz.

Belgrad’da yemek yenebilecek onlarca güzel alternatif bulunuyor. Sava ya da Tuna Nehri manzarasının tadını çıkararak yemek yiyebileceğin mekanları tercih edebilir, Knez Mihaiova, Strahinjica ve Skardarjila Caddesi üstünde yer alan alternatifleri değerlendirebilirsin. Kafana olarak bilinen yerel restoranlar kadar, deniz ürünleri ya da fast food lezzetler sunan mekanları deneyebilirsin.

Belgrad’a Nasıl Gidilir?

Balkanlarda yer alan Belgrad, vizesiz ziyaret edilebilecek şehirler arasında yer alıyor. Belgrad’ı ziyaret edenlerin otel rezervasyonu ve dönüş biletini yanında bulundurması yeterli oluyor. Belgrad’a her ne kadar otobüs ve trenle ulaşmak mümkün olsa da, pratikliği sebebiyle ziyaretçiler genellikle uçakla kente varmayı tercih ediyor. Üstelik havayolu firmalarının sürekli düzenlediği kampanyalar ve erken rezervasyon fırsatları ile en ucuz Belgrad uçak bileti ile seyahatini gerçekleştirebilirsin.

İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan Türk Hava Yolları, Air Serbia ve Atlas Global, Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Pegasus direkt uçuşlar düzenliyor. Haftada yaklaşık olarak 30 uçuş gerçekleştiriliyor. Türk Hava Yolları sabah ve akşam olmak üzere günde iki sefer, diğer havayolları ise yaklaşık olarak haftanın beş günü sefer düzenliyor.

Balkanların en gelişmiş kentlerinden biri olan Belgrad’ı görmek, aydınlık ve ferah havasını yakından deneyimlemek, eğlenceli gece hayatını tanımak ve tarihi güzelliklerini yakından keşfetmek için biletkolik.com‘u ziyaret ederek uygun fiyatlı uçak biletlerinden edinebilir, dolu dolu ve keyifli bir tatil yapabilirsin.

Bir Cevap Yazın