Basel

Basel

Basel

İsviçre’de tatil denildiğinde çoğu kişinin aklına ilk olarak daha popüler konumdaki Zürih, Lozan ve Lugano geliyor. Ülkenin kuzey kesiminde, Fransa ve Almanya sınırlarına yakın mesafede yer alan Basel ise ilk defa İsviçre’ye gidecek gezginler tarafından genelde es geçiliyor. Oysa ki Basel’de yapılarıyla Orta Çağ havasını günümüze taşıyan bir kent merkezi, 3 gün 3 gece süren eğlence dolu bir karnaval ve Renzo Piano, Mario Botta gibi dünya çapında ünlü mimarların tasarladığı binalarda faaliyet gösteren çok sayıda üst düzey sanat müzesi ziyaretçilerini bekliyor.

Basel’e Nasıl Gidilir?

Basel’e ulaşım konusunda en pratik çözümleri havayolu şirketleri sunuyor. Başta Swiss ve EasyJet olmak üzere Air France, British Airways ve Lufthansa gibi firmalar günde birkaç defa Euroairport Basel-Mulhouse-Freiburg’a seferler düzenliyor. Ülkemizden direkt seferler ise Türk Hava Yolları ve Pegasus tarafından gerçekleştiriliyor. 3 saat 10 dakikada tamamlanan yolculuğun başlangıç noktası olarak Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk Havalimanı’nı, Pegasus ise Sabiha Gökçen’i kullanıyor.

Basel’in sivil hava taşımacılığı ihtiyacına cevap veren havalimanı 3 ülkedeki 3 farklı şehir tarafından kullanılıyor. Bu sayede kente 4 kilometre uzaklıkta, Fransa topraklarında faaliyet gösteren tesis dünyada 3 ulus tarafından kullanılan tek havalimanı unvanını taşıyor. Çok uluslu yapısından dolayı Euroairport Basel-Mulhouse-Freiburg gidilecek destinasyona göre farklı uluslararası kodlarla anılıyor. Basel için “BSL” kısaltması kullanılırken, “MLH” kodu Schengen Bölgesi ülkelerinden yapılan uçuşlar için tercih ediliyor.

Basel Gezilecek Yerler

Seyahat için hava şartlarının temmuz, ağustos ve eylül aylarında ideal olduğu Basel’de gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu Eski Şehir sınırları içerisinde bulunuyor. Kentin ilk dönemlerinden günümüze kadar geçirdiği süreçler hakkında detaylı bilgiler barındıran bölgede, gezginlerin büyük kısmı ilk ziyaretlerini Marktplatz’a gerçekleştiriyor. Mimari özellikleri sayesinde göz alıcı bir görünüm sergileyen hükümet binasına ev sahipliği yapan meydana Noel öncesinde büyükçe bir pazar kuruluyor. Sık sık kültürel etkinliklerin düzenlendiği alanı yılın geri kalan dönemlerinde ise yiyecek, giyecek ve çiçek satışının yapıldığı standlar kaplıyor.

Pazar Meydanı dışında tarihi kent merkezine zenginlik katan bir diğer yapıysa geçmişte Fransa’nın Alsas Bölgesi’nden yola çıkan tacirlerin kente girmek için kullandıkları Spalentor. 15. yüzyılda inşa edilen kapının yanı sıra Erasmus’un mezarına ev sahipliği yapan Basel Katedrali’ni de gezi listene ekleyebilirsin.

Ren Nehri üzerinde keyifli bir tekne gezintisine çıktıktan sonra kentin sanatsal birikimi hakkında fikir sahibi olmak için Kunstmuseum’u ziyaret edebilirsin. Paper Mill kâğıt imalathanelerinin ve matbaacılığın geçmişine dair ziyaretçilerine bilgiler aktarıyor. Kente arabayla 15 dakika uzaklıktaki Beyeler Müzesi’nde ise özel sanat koleksiyonları ve Paul Klee, Francis Bacon, Alberto Giacometti gibi ünlü isimlerin çalışmalarını inceleme olanağı bulabilirsin.

Basel Yemekleri

Basel tatili sırasında İsviçre mutfağının en özgün lezzetlerinin tadına bakma fırsatı yakalayabilirsin. Bu lezzetlerin başında kentteki hemen hemen her restoran ve kafenin menüsüne dâhil ettiği fondü geliyor. Sarımsaklı ekmeğin eritilmiş peynire batırılması sonucunda elde edilen bu damak çatlatan lezzeti Basel halkı beyaz şarapla tüketmeyi seviyor. Ayrıca dilersen fondünün etli versiyonunu da deneyebilirsin. Kentte tüketimi yaygın olan bir diğer yemekse haşlanmış patatesin yanına pırasa ve sosis eklenerek servis edilen Papet Vaudois. Kent gezintisi sırasında açlığını bastırmak istersen acılı Basler Läckerli bisküvisini, canın tatlı istediğindeyse ülkenin ünlü çikolata çeşitlerini tüketmeye öncelik verebilirsin.

Huzurlu atmosferi ve kültürel zenginlikleriyle gezginlere üst düzey tatil deneyimi yaşatan kente seyahat planları yapıyorsan, en ucuz Basel bileti seçeneklerini biletkolik.com’da bulabilirsin.

Bir Cevap Yazın