Barcelona

Barcelona

Barcelona

İspanya’nın Katalonya Özerk Topluluğu’nun merkezi olan Barcelona, Avrupa’nın en kalabalık 5. şehri olarak biliniyor. Gün boyu hareketli daracık sokakları, ızgara formuna sahip ilginç şehir planlaması ve Gaudi’den izler taşıyan mimari yapıları ile dünyanın en güzel şehirleri arasında başı çekiyor.

M.Ö. 3. yüzyılda bir balıkçı köyü olarak kurulan Barcelona; Picasso, Joan Miro ve Dali gibi dünyaca ünlü büyük sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Halkın büyük kısmı Katalan olmasına rağmen İspanyolca konuşulan şehir, kent merkezine yakın temiz plajları ile bahar dönemleri haricinde yaz aylarında da ziyaretçi akınına uğruyor.

Barcelona’da UNESCO Kültür Mirasları Listesi’ne giren pek çok mimari ve doğal şaheser bulunuyor. Ticari fuarlar, moda etkinlikleri ve festivalleri, kentin yılın her dönemi cıvıl cıvıl olmasına neden oluyor.

Barcelona Gezilecek Yerler

Barcelona, ünlü mimar Gaudi’nin de katkılarıyla dünyanın hiçbir köşesinde göremeyeceğin mimari güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Kentin muhteşem siluetinin tadını çıkarabilmek için Tibidabo ve Montjuic tepelerine küçük bir ziyarette bulunabilirsin. Gösterişli bir kilisenin yer aldığı Tibidabo’yu gezdikten sonra Montjuic’te yer alan Katalan Arkeoloji Müzesi, dünyaca ünlü açık hava müzesi Poble Espanyol, turistlik bir park olan Parc de la Ciutadella ve diğer muhteşem yerleri gezebilirsin.

Barcelona’da gezilip görülecek yerler denince akıllara ilk olarak Gaudi’nin vefatı sebebiyle yarım kalan ve halk arasında bitmeyen kilise olarak da dillendirilen Sagrada Familia geliyor. Kilisenin mimarisine Gaudi’nin gizlediği bilmeceler ise ezoterizm meraklılarının hayranlıklarını kazanıyor. Gaudi’nin bir diğer eseri olan Park Güell, Katalan modernizmini ve inşasını gösteren en güzel eserlerden biri olarak anılıyor. Park Güell’in içinde Gaudi’ye atfedilen bir adet müze de bulunuyor. Picasso hayattayken açılan ilk Picasso Müzesi, İspanyol sanatçı Joan Miro Müzesi,  Gaudi’nin dalgalı bir denizden esinlenerek yaptığı Casa Mila, halk arasında kemikli ev olarak bilinen Casa Battlo, kentin 24 saat canlı olan caddesi La Rambla ve Katalonya Ulusal Sanat Müzesi görmen gereken yerlerin başında geliyor.

Barcelona’ya Nasıl Gidilir?

İspanya’nın kuzeybatısında denizin kıyısında yer alan Barcelona, Avrupa turu yapmak isteyen ziyaretçilerine tren yoluyla şehre ulaşabilme şansı tanıyor. Türkiye’den gelişler söz konusu olduğunda ise, en pratik ve ekonomik ulaşım havayolu gibi görünüyor. Kentte üç adet havaalanı bulunsa da, uluslararası gelişler için kent merkezinin 14 km dışında yer alan El Prat Havaalanı kullanılıyor. Barcelona’ya İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan direkt uçmak için Türk Hava Yolları seferlerine göz atabilir, Pegasus Airlines’la da Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan düzenlenen direkt uçuşları değerlendirebilirsin. Direkt uçuşlar yaklaşık olarak 3 saat 45 dakika sürüyor.

Barcelona’ya aktarmalı olarak uçmayı planlıyorsanız Air France, Aegean Airlines, British Airways ve Lufthansa gibi havayolu şirketlerinin uçuşlarını değerlendirebilirsin. Kente Atina üstünden aktarmayla ulaşmayı planlıyorsan Lufthansa Frankfurt, British Airways Londra ve Aegean Airlines ya da Paris üstünden aktarma yapmayı düşünüyorsan Air France havayolu şirketlerini değerlendirebilirsin.

Barcelona’ya uygun fiyatlara uçmayı planlıyorsan, mümkün olduğunca erken zamanda biletini alman ve kampanya dönemlerini takip etmen tavsiye ediliyor. En ucuz Barcelona bileti satın almak için biletkolik.com‘a hemen girebilir, sana özel fırsat ve kampanyalarla uçuşunu en uygun rakamlara denk getirebilirsin.

Bir Cevap Yazın