Dünya İpuçları

Avrupa’nın Renkli Yeni Yıl Pazarları

2018 yılını kapatıp, 2019’dan bir sayfa koparmaya az bir zaman kaldı. Avrupa’da yavaş yavaş, sokaklar süslenmeye, yeni yıl pazarları sokakları ışıldatmaya başladı. Rengarenk hediyelik eşyaların süslediği tezgahlarda gezeceğiniz, her ülkenin kendine has sokak lezzetlerini tadacağınız bu renkli serüven için kolları sıvama vakti. Avrupa’nın en cazip yeni yıl pazarlarına bir göz atalım.

 

 

1- Stockholm, İsveç

 

Stockholm ana meydanda (Stortoget) her yıl açılan noel pazarı, her yıl şehrin rengi haline gelmiştir. İsveç’e özel pepparkakor (biberiyeli kurabiye), yanına soğuk havaya inat içinizi ısıtacak sıcak şarapla keyifli bir yeni yıl pazarı gezisi yapabilirsiniz.

2- Salzburg, Avusturya

 

Şehrin tarihi dokusunun içerisinde, renkli bir noel pazarı. Katedral Meydanı ve Saray Meydanı’nda kurulan pazarda, sevdiklerinize armağan edebileceğiniz birçok şey bulurken, tarihi bir atmosferin içerisinde olmanın da keyfini çıkartabilirsiniz.

3- Madrid, İspanya

 

Her yıl, Madrid’in merkez meydanı olan La Plaza Mayor’da kurulan pazar, şehirde geceyi aydınlatmaya yetiyor. Soğuk havaya rağmen içinizden gezmek isteminin biraz bile eksilmeyeceği bu şölen kentte yeni yıla hazırlık daha bir keyifli.

4-  Strazburg, Fransa

 

Doğu Fransa şehrinin tarihi dokusuna eşlik eden yeni yıl pazarında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Fransa’nın sokak lezzetlerinin de arasına katıldığı bu renkli atmosferde yeni yılı bir şölen halinde karşılayabilirsiniz.

 

5- Nuremberg, Almanya

 

 

Tarihi 16. yüzyıla kadar dayanan Nuremberg noel pazarı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste kapılarını açıyor. Işıltısı bol tezgahların arasından sızan taze çörek kokuları, ziyaretçileri cezbetmeye yetiyor.

6- Prag, Çek Cumhuriyeti

 

Şehrin kimliğinden parçalarla dolu el yapımı ürünlerin tezgahları süslediği Prag yeni yıl pazarı, keyifli vakit geçirebileceğiniz bir alan.

 

Yaklaşan yeni yıl heyecanını yurt dışında geçirmeyi planlıyorsanız,  bu ışıltılı pazarlara uğramayı ihmal etmeyin!

 

 

Son Görüntülenenler...

2018 Yılında En Çok Ziyaret Edilen 10 Şehir

Yeraltı Dünyasına Keşif

Dünya’nın En Eğlenceli Yerleri

Bu Adalar Bildiğiniz gibi Değil!

Dünyanın En Yüksek 5 Dağı

Bir Cevap Yazın