Türkiye

Antalya’da Olmak!

Denize karpuz kabuğu, aklınıza tatil fikri düştüyse; artık kimse sizi tutamaz. Tatilin fikri var da nereye gitsem acaba diye düşünüyorsanız, size biraz Antalya’dan bahsedelim. Belki bu yazı kararsızlığınızı üzerinizden atmanıza yardımcı olur.

 

Antalya

Akdeniz Bölgesi’nin göz bebeği Antalya, Türkiye’nin en kalabalık 5. Şehri olarak sıralamada yerini alır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, turunçgillerin de ana kucağıdır. Geçmişi çok eskilere dayanan bu şehirde gezip görülecek çok yer bulunmaktadır. Akdeniz ikliminin hâkim oluşundan da kaynaklı, tatil turizmi çok gelişmiştir.

Antalya’yı meşhur yapan bir diğer unsur ise lüks otelleri. Hizmet sektöründe ciddi anlamda yatırım yapılan Antalya’ya gittiğiniz zaman gözlerinize inanamayacağınız güzellikte otellerle karşılaşacaksınız.

 

 

Antalya’da Görülmesi Gereken Yerler

Plajlardan, tarihi eserlere kadar Antalya’da hem tatil yapabilir hem de kültür gezisine çıkabilirsiniz.

 

Kaleiçi

Yerli ve yabancı turistlerin en uğrak noktası haline gelen Kaleiçi’nde tarihi Osmanlı evlerinin görkemli duruşuna tanıklık edeceksiniz. Çevrede yer alan restoranlar ve cafeler de soluklanabilir, tarihle iç içe bir yemek yiyebilirsiniz. Yine çevrede yer alan renkli dükkanların kapıları, gittiği her yerden mutlaka bir hatıra götürmeyi severlere gün boyu açık.

Kaleiçi’nin insanı etkileyen belki de en önemli özelliği bütün sokakların denize çıkması. Yani Kaleiçi’nde yolunuz hep maviliklere düşüyor.

Kaleiçi sokaklarında dolaşırken karşınıza, Kesik Minare Camii çıkacaktır. Camiyi minaresinden dolayı hemen tanıyacağınıza eminiz. Kesik Minare Camii’nin hikayesini kısaca özetlemek gerekirse; yıllar önce çıkan bir yangın sonucunda, tahta olan minare yanıyor ve cami minaresiz kalıyor. Bu durum caminin diğerlerinden ayrılmasını sağlıyor tabii.

 

Karaalioğlu Parkı

Yeşilin üstüne, şöyle alabildiğine bir mavi ekleyin, ardından biraz sanat ve biraz da hayvanların sıcaklığı, işte oldu karşınızda, Karaalioğu Parkı. Türkiye sınırları içerisindeki en güzel park olabilir. Antalya’ya gitmişken mutlaka bu parka bir uğrayın.

 

Antalya Müzesi

Antalya ve çevresinde yer alan antik kentlerde yapılan kazılar sonucu ortaya çıkarılan eserler, bu müzede sergilenmektedir. Arkeolojik zenginliği çok olan bu müze, her gün saat 8:30 ile 19:30 arası tarih severlerin ziyaretine açık.

Antalya Çevresinde Görülmesi Gereken Yerler

 

Olympos

Kendinizi bir anda Kaybedenler Kulubü’nde bir sahnede hissetmeden hemen konuya girelim. 😊 Olympos, Antalya Kemer’de yer alan, büyüleyici güzelliği ile aklınızı başınızdan alacak antik bir kent. Özellikle sahilinde yapılan kamplarla ünlenen Olympos, sizleri huzur dolu atmosferine davet ediyor.

Olympos’ta sönmeyen ateş: Olympos’ta Yanartaş mevkiinde, kayaların arasında çıkan gaz ile yanan o meşhur ateşi de ziyaret noktanız olarak mutlaka işaretleyin.

 

Aspendos

Antik tiyatro denilince akla ilk Aspendos geliyor. M.S 2. Yüzyıl’da Romalılar tarafından yapılmış bu tiyatro 15-20 bin kişilik kapasiteye sahiptir. Aspendos’da tek gezilecek yerin tiyatro olduğunu söylersek bu antik kente çok büyük haksızlık etmiş oluruz. Aspendos’da tiyatronun sağ tarafına doğru ilerlerseniz, kilise, çeşme, su kemerleri ve çarşıyı görme imkanını yakalayabilirsiniz.

 

Köprülü Kanyon

Rafting sporunda ününü dünyaya duyurmuş Köprüçay’ın içinden geçen, Köprülü Kanyon, ülkemizin en uzun kanyonu olarak biliniyor. Eğer rafting yapmaya meraklı iseniz ya da daha önce bu maceraya atılmamışsanız, o zaman köprülü kanyona gitme vakti gelmiş demektir.

 

Beldibi Mağarası

Antalya Kemer’e bağlı ilçede yer alan Beldibi mağarasının duvarlarında geçmişten günümüze kadar gelmiş hayvan resimlerini görebilmeniz mümkün. Avcı ve toplayıcı ev sahipleri tarafından duvarlarına kazınan tarihe tanıklık etmek oldukça heyecan verici.

 

Karain Mağarası

Hazır konu mağaralardan açıldı, Antalya’da görmeniz gereken bir diğer mağara ise; Karain Mağarası. Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından birisidir. Paleotik, Neolitik, Tunç Çağı ve Klasik Çağ’lardan izleri bulabileceğiniz, Türkiye’de içinde insan yaşamış en büyük mağarasına mutlaka uğrayın.

 

Patara

Dünyanın ilk meclis binasını görmeye ne dersiniz? O zaman istikamet Patara!

Patara Antalya’da Kaş’ta yer alan bir Likya kentidir. Günümüzde Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas’ın Pataralı olduğu söylendiğinden, burasının Hristiyanlar içinde büyük önemi vardır. Bu antik kentin yakınındaki meşhur Patara plajı sayesinde tarihsel gezinizi, güzel bir deniz keyfi ile taçlandırma imkanı da sunmaktadır.

 

 

Antalya’da gidilip görülecek daha çok yer var. Bunlar bizim seçtiklerimiz. Eğer hâlâ Antalya’yı görmediysen, Biletkolik.com’dan biletini almayı ertelelme!

 

Keyifli tatiler…

Son Görüntülenenler...

2019 Malatya Gezi Rehberi

2019 Hatay Gezi Rehberi

2019 Samsun Gezi Rehberi

2019 Adana Gezi Rehberi

2019 Tokat Gezi Rehberi

Bir Cevap Yazın