Amsterdam Yemek

Ankara’ da Yemek İçin Gidebileceğiniz En Güzel 6 Yer

Burada isterseniz bir Ankaralı olarak övmek istiyorum.  Çocukluğum ve gençliğim Ankara’ da geçti dolayısıyla Ankara’da eskiye dair anılarımı bir yad etmek istedim.

Ankara denildiği zaman ilk akla gelen Tunalı ve Kuğulu parktır. Kızılay’a inip kalabalık insan topluluklarının içerisine katılmak ve yürüye yürüye bahçeli evler 7. Caddeye kadar gitmek. Bir genç ve üniversiteyi Ankara’da okumuşsanız bu duygunun ne demek olduğunu çok iyi bilirsiniz. Ankara için grip bir şehir denizi yok denir ancak Ege’yi, Akdeniz’i ve Karadeniz’i düşündüğünüzde Ankara için bir denizi eksik olan başkent demek yerinde olacaktır sanırım.

Dip not olarak şunu belirteyim bu listemde yazdıklarım bir kaçı ancak Ankara’da, yalnızca Ankaralıların bildikleri birbirinden güzel birçok yer var.

1.Papazın Bağı

Ankaralı dediğiniz zaman ayazını ve soğuğunu unutmamak gerekir. Bunun içinde papazın bağı soğuk kış günlerinde bazlama ve biranın en güzel yapıldığı yer diyebiliriz. Hatta buraya geldiğiniz de semaverde çayın keyfini de sürebilirsiniz.  Ankara’nın ortasında yapay bir göl ve cennetten bir köşe. Kışın beyaz kar’ın altında ve sobanın bir köşesinde eskiyi hatırlamak için mükemmel bir yer.

2.Meşhur Özçelik Aspava

Ankara’ da yemek demek Aspava demektir. Bunu bilmeyen bir Ankaralının da olmadığını tahmin ediyorum. Belki bir Ankaralı olarak siz bile Aspava’nın aslında ne demek olduğunu merak etmediniz ancak ben söylediğimde de ciddi şaşıracaksınız. Aspava   “Allah sıhhat,para,afiyet versin, amin” cümlesinin kısaltılması demektir. Ankara’ da Aspavaları neredeyse her yerde görme imkanınız var. Benim size önerim ise Meşhur özçelik Aspava olacaktır.

3.Cafemiz      

                                                                         

Cafemiz aslında adına çok yakışıyor. Çünkü içeride 20 yaşından tutun da 50’lili yaşlara kadar geniş bir topluluk bulabiliyorsunuz. Mekan olarak merak edenlere şu şekilde açıklayalım Eskiden Arjantin Caddesi diye bilinirdi işte cafemiz burada müzikleriyle de dikkatleri çeken bir ortam. Özellikle beyazla dekore edilmiş olması oturduğunuz zaman sizi dinlendiriyor.

4.Kıtır

Kıtır yıllardan bu yana kendisini hiç değiştirmemiştir. Hani çocukluğunuz da bir şeyi görür ve onunla büyürsünüz ya ve büyüdüğünüzde onun hep orda olduğunu görmek sizi mutlu eder. İşte Kıtır ’da aynen o şekilde yıllardan beri hep ordadır ve misafirlerini ağırlar. İçeri girdiğiniz de çocukluğunuz gözlerinizin önünden akıp gider.

5.Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ)’ndeki Kokoreççiler

Ankara’ya geldiğiniz de Atatürk Orman Çiftliğine gitmeden olmaz tabi. Şimdilerde hayvanat bahçesi ANKAPARK yapımı için kapalı ancak her ne kadar olumsuz şartlarda olsa yine de buradaki kokoreççiler kendini unutturmuyor. Yakın zamanda hepsinin buradan başka bir yere taşınacak olması bir anlamda Ankaralıları da derinden üzüyor. Çocukluğumuzun geçtiği buraya her geldiğimde dondurma ve kokoreç yemeden gelmek kesinlikle olmaz.

6.DenizAtı

Denizatı denizi olmayan başkentlileri denizatıyla tanıştıran yer olarak bilinir. Mekan Ankara’ da deniz yok ancak Denizatı’da mı yok demek için adeta yıllardan bu yana buradaki varlığını koruyor. Denizatı iki şubeden oluşuyor ancak herkesin bildiği yer Kızılay Sakarya’dakidir. Kızılay’ın tam göbeğinde trafiksiz alanda olan bu cafe’de çok güzel zaman geçirebilirsiniz.

Son Görüntülenenler...

2019 Diyarbakır Gezi Rehberi

Amsterdam

Vizesiz Gidilecek En Yakın Ülkeler

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Türkiye’deki En Güzel Plajlar

Bir Cevap Yazın