Amsterdam

Amsterdam

Amsterdam

Mimari ve sanatsal bakımdan zengin, kent kültürünü ise bireylere tanıdığı hoşgörü sayesinde gelişmiş olan Amsterdam, Avrupa’nın en popüler tatil destinasyonlarının başında geliyor. Romantik kanal gezilerinden yetişkinlere yönelik sıra dışı eğlencelere kadar her yaş grubundan bireye hitap eden içeriği ile kent, gezginlere dolu dolu bir tatil geçirme şansı veriyor.

Amsterdam’a Nasıl Gidilir?

Kuzey Avrupa’da yer alan Amsterdam’a seyahat etmek için yıl içerisinde en uygun dönem olarak nisan sonundan kasım başına kadarki zaman aralığı öne çıkıyor. Bu dönem içerisinde kent merkezinin 15 kilometre kadar güneybatısında bulunan Amsterdam Schiphol Uluslararası Havalimanı’na ülkemizden Türk Hava Yolları, Pegasus ve Atlas Global çok sayıda direkt uçak seferi düzenliyor. İstanbul başta olmak üzere İzmir, Bodrum ve Antalya çıkışlı düzenlenen bu seferler ortalama 3 saat 35 dakikada tamamlanıyor. Ülkemizden ayrıca Air France, Ukraine International, Olympic Airlines, KLM gibi yabancı havayolu firmaları da Amsterdam’a direkt ve aktarmalı seferler gerçekleştiriyor.

Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam’a yönelik gezilecek yerler listesi oluştururken, kentin kültürel ve tarihi zenginliğini tanımak için önceliği kanal turlarına ve sayıları 300’ün üzerinde olan müzelere verebilirsiniz. 1973 yılından beri Gerrit Rietveld tarafından tasarlanan 4 katlı binasında ziyaretçilerini ağırlayan Van Gogh Müzesi, sanatçıya ait eserlerden oluşan dünyanın en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Önündeki “I amsterdam” tabelasının çevresi gün boyunca fotoğraf çektirmek isteyen gezginlerle dolu olan Rijkmuseum’da ise ağırlıklı olarak Hollanda’nın Altın Çağı’na ait tablolar sergileniyor.

Yayınlanan günlüğü ile dünya çapında ilgi uyandıran Anne Frank’in Amsterdam’da sığındığı ev II. Dünya Savaşı’nın tüm acımasızlığını gözler önüne sererken, Amsterdam Tarih Müzesi kentin geçmişine dair değerli kaynakları konuklarına sunuyor.

Müzeler dışında gezi rotanıza İngiliz tarzı görkemli bahçeleri ile ün kazanmış Vondelpark’ı, Singel Kanalı üzerine kurulan Çiçek Pazarı’nı ve kent kültürünün zenginleşmesinde büyük payı olan Red Light District’i de ekleyebilirsiniz. Kentte yetişkinlere yönelik içeriği ile tanınan üç bölgeden en büyüğü konumundaki De Wallen içerisinde sosyalleşebileceğiniz çok sayıda kafe ve bar bulunuyor. Temelleri 13. yüzyılda atılan yerleşimdeki asıl ilgiyi ise Casa Rosso gibi eğlence mekânları ile çoğu gezginin merakını gidermek için uğradığı coffeshop’lar çekiyor.

Kentin mimari bakımdan da ne kadar gelişmiş olduğunun kanıtlarını ise Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Rembrandtplein, Oude Kerk gibi yerleri ziyaret ederek kolayca anlayabilirsiniz.

Amsterdam Yemekleri

Amsterdam yemek kültürünün en önemli parçasını sokak atıştırmalıkları oluşturuyor. Dışı çıtır, içi yumuşak yapısıyla krokete benzeyen dana veya sığır etli Bitterballen; çeşitli soslarla lezzeti arttırılan patates kızarması; Orta Doğu’ya özgü Falafel; nötr tadı sayesinde üzerine konulan farklı lezzetlerle tatlı veya tuzlu olarak tüketilebilen Pannekoeken hem yerel halk hem de gezginler tarafından sevilerek tüketilen atıştırmalıkların başında geliyor.

Hareketli yapısı aracılığıyla gelişmeye ve yaygınlaşmaya olanak bulan atıştırmalıklar dışında kentteki restoranların menülerinde öğle ya da akşam öğünlerinde tadına bakabileceğiniz yöresel yemekler de bulunuyor. Tarihi 16. yüzyıla kadar uzanan ve sığır eti ile çeşitli sebzelerin bir arada kullanıldıkları Hutspot, yüksek besin değeri nedeniyle özellikle kış aylarında yoğun bir şekilde tüketiliyor. Amsterdamlıların severek tükettiği bir diğer lezzet konumundaki bezelye çorbasının restoranlarda servisi genelde çavdar ekmeği ile birlikte yapılıyor. Ana malzemesini çiğ ringa balığının oluşturduğu Broodsje Haring sıra dışı tatlardan hoşlananlara hitap ederken, Endonezya mutfağına özgü Rijkstafel hem görünümü hem de lezzetiyle beğeni topluyor. Amsterdam tatili sırasında canınız tatlı çektiğindeyse önceliği Appelgebak, Stroopwafel veya bir paket Hagelslag’a verebilirsiniz.

Tüm yılın stresini atmanıza, eğlence dolu günler geçirmenize olanak verecek bir tatil dönemi için hemen biletkolik.com’u ziyaret edebilir ve en ucuz Amsterdam uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Son Görüntülenenler...

2019 Diyarbakır Gezi Rehberi

Vizesiz Gidilecek En Yakın Ülkeler

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Türkiye’deki En Güzel Plajlar

Dünyanın En Meşhur Kulesi Eyfel Hakkında İlginç Bilgiler

Bir Cevap Yazın