Amerika

Amerika

Amerika

Dünyanın en geniş ülkeleri arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyalet ve bir federal bölge olan Washington DC’den oluşuyor. Federal Anayasa Cumhuriyeti olan ABD’nin 48 eyaleti bir arada ve diğer iki eyaleti olan Alaska ile Hawaii Adaları ise ayrı bir alanda yer alıyor. Dünyanın en modern ve en büyük kara, hava ve demiryolu ulaşımına sahip olan ülke, turizm konusunda da lider ülkeler arasında yer alıyor.

Petrol üretiminde de birinciliği eline alan ülke zengin yer altı kaynakları sayesinde dünyanın en zengin ülkeleri arasında yerini sağlamlaştırıyor. Çinko, gümüş, altın, kalay, boksit, uranyum, kurşun, manganez, bakır, semir, taş kömürü, doğalgaz ve petrol bakımından zengin kaynaklara sahip olan ülke “özgürlükler ülkesi” olarak tanınıyor. Ülke sınırları içinde yaşayan herkesin eşit koşullara sahip olduğu Amerika, canlı gece hayatı ve sabaha kadar süren eğlenceleri ile adından söz ettiriyor.

Amerika’nın Kültürü

50 eyaletten oluşan ülkede ortak bir sosyal hayattan konuşmak oldukça zor oluyor. Bölgelere göre insanların yaşam tarzları ve olanakları farklılık gösteriyor. Ülkenin batı kıyısı ile doğu kıyısı arasında yaklaşık 4800 kilometre mesafe bulunuyor. Oldukça geniş bir ülke olduğu için ülkede yaşayan insanlar arasında toplumsal farklılıklar ön plana çıkıyor. Büyük göç alan bir ülke olan Amerika’da çok fazla sayıda sivil toplum örgütü ve sosyal kulüp bulunuyor.

Ekip çalışmasının önemli olduğu ülkede birisi konuşurken lafını bölmek büyük bir kabalık olarak algılanıyor. Arkadaş canlısı ve sıcakkanlı olan Amerikalılar doğallıkları ve açık sözlü olmaları ile dikkat çekiyor. Özellikle çalışma alanında şirketler yeni çalışma arkadaşlarının birbirleriyle tanışmalarını kolaylaştırmak amacıyla özel faaliyetler düzenliyor ve şirket içinde sosyal kulüpler oluşturuluyor. Resmiyetten uzak toplumsal ilişkileri ile dikkat çeken Amerikalılar tüm dünyada misafirperver tutumları ile tanınıyor. Kapalı alanlarda sigara içmenin kesinlikle yasak olduğu ülke Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 49. Sırada yer alıyor. Üstün eğitim olanakları sağlayan ülke üniversiteleri eğitim için en çok tercih edilen üniversiteler arasında bulunuyor.

Amerika’da Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler konusunda zengin seçeneklere sahip olan ülkede ilk sırayı Florida’da bulunan Disneyland alıyor.  New York Manhattan’da yer alan Times Square ise 24 saat kesintisiz hayatı ile her yıl milyonlarca turistin akınına uğruyor. Boston’da Red Sox takımının maçlarının yapıldığı Fenway Park’ta beyzbol maçı izleyebilir ve Güney Dakota’da bulunan Amerika Başkanları’nın yüzleri ile süslenen Mount Rushmore’u gezebilirsin. New Mexico’da bulunan Taos Pueblo’daki yerli halkın yaşadığı sokaklarda yürüyüş yapabilir, Arizona’daki Büyük Kanyon’un muhteşem manzarasına şahit olabilirsin.

Gece çılgın partileri gündüz ise deniz, kum ve güneşi ile eğlence dolu Miami sahillerinin keyfini çıkarabilir ve San Fransisco’da yer alan Golden Gate Köprüsü üzerinden Alcatraz ve Angel adalarının manzarasını izleyebilirsin. Dışı ayna ile kaplı dev fasulye tanesine ev sahipliği yapan Chicago Millennium Park’ı gezebilir ve dünyaca ünlü yıldızların yürüdüğü Hollywood’u keşfedebilirsiniz. Dünyanın en büyük sıcak su kaynağı olan Grand Prismatic Spring’in muhteşem manzarasının tadına varabilirsin.

Amerika’ya Nasıl Gidilir?

Batıda Büyük Okyanus, doğuda ise Atlas Okyanusu arasında kalan, yaklaşık 4500 kilometre genişliğinde bir alanı kapsayan ülke, Amerika kıtasında yer alıyor. Ülkenin kuzeyinde Kanada ve güneyinde ise Meksika bulunuyor. Ülkenin en güzel eyaleti olan Hawaii ise Büyük Okyanus’un ortasında yer alıyor. ABD ayrıca Büyük Okyanus’ta ve Karayipler’de sahip olduğu toprakları ile göz dolduruyor.  Türkiye’den Amerika’nın Washington, New York, Los Angeles, Chicago, Boston başta olmak üzere birçok şehrine direkt uçuşlar bulunuyor. Ayrıca ABD’ye Amsterdam, Roma, Londra, Frankurt ve Madrid aktarmalı olarak ulaşılabiliyor. En ucuz Amerika bileti için biletkolik.com’u ziyaret edebilir ve tatilini daha ucuza getirebilirsin.

Bir Cevap Yazın